Minden egyes nap
Minden nap kellene fermentált ételeket fogyasztanunk, még ha nem is sokat. A mai társadalomban ugyanis tényleg nagyon komoly emésztőrendszeri egyensúlytalanságok alakultak ki. Ezekben az erjesztett élelmiszerekben viszont olyan mikrobák vannak, amelyekre szüksége van az emésztőrendszerünknek. Vissza tudják szorítani a patogén bélflóra életterét, egyúttal részt vesznek az emésztésben, a fehérjék, szénhidrátok, zsírok lebontásában, a hormonrendszer stimulálásában is segítenek, valamint vitaminokat képesek előállítani.
Ecetes savanyúság vs. fermentálás
Az ecetes savanyítás teljesen más, mert azokat az élelmiszereket hőkezelésnek is alávetik, ezzel elpusztítják azokat a mikrobákat, amik eredetileg rajta vannak a növényeinken. Utána ecettel savanyítják be, és adnak még hozzá más tartósító anyagokat is. Tehát inkább az ízéért fogyasztjuk ezeket a termékeket, ami miatt még cukrot is raknak bele sokszor, ám az kérdéses, hogy mennyi tápanyag, vitamin vagy enzim marad meg bennük.
Egészséges Magyarország
Mikor tíz éve elkezdtünk tanfolyamokat tartani a fermentálásról és a helyes táplálkozásról, olyan illúzióim voltak, hogy hamarosan mindenki tudni fog erről, és egészséges lesz egész Magyarország. Azóta is látjuk, hogy hatalmas létjogosultsága van annak, hogy informáljuk az embereket a táplálkozásról, mert rengeteg a tévút.
Van „kapudrogja” a fermentált zöldségeknek?
Gyakran szokták kérdezni tőlem, hogy első körben fogyasztanának fermentált terméket, és mit ajánlok. Általában azt felelem, hogy mindenki gondolja végig, milyen zöldséget szeret a legjobban, és abból válasszon lehetőleg. A káposzta például nagyon népszerű, a céklás termékeket is nagyon kedvelik. A fermentált tök és cukkini nagyon elüt ezektől, de annak is megvan az elkötelezett rajongótábora.