Ziccer

A Gazprom-Fradi házasságtól indulva egészen az El Clasicóig jutunk, filozófiai értekezésekbe bocsátkozunk a hosszabbítások és a tizenegyespárbajok értelméről, megbeszéljük, le vannak-e már foglalva a nyaralások Pakson a nemzetközi kupaselejtezők idejére, és feloldjuk a Haaland-Torghelle dilemmát is. Ez a legújabb Ziccer.
A Werder Bremen elleni győzelmével öt fordulóval a Bundesliga vége előtt bebiztosította története első bajnoki címét a Bayer Leverkusen. Xabi Alonso kiemelkedő munkájának köszönhetően idén a Leverkusen több kupát nyerhet, mint története során eddig összesen – teheti mindezt veretlenül.
Az Old Traffordon ikszelt egymással a Manchester United és a Liverpool, ezzel Szoboszlai Dominik csapata elvesztette első helyét a bajnokságban. A legfrissebb Ziccerben a minden korábbinál élesebb angol bajnoki versenyfutásról, Dárdai Pál botrányos sajtótájékoztatójáról, és Csányi Sándor MLSZ-elnök kijelentéseiről is beszélgettünk.
A történelemnek nem lett vége, de vajon jelenti-e ez azt, hogy a futballnak sem lehet? Van-e rá esély, hogy az elmúlt másfél évtized topfociját uraló guardiolai trend és a pozíciós futball mindenhatóságának végét egy olyan 0-0 jelenti, amin valósággal kifolyt a szemünk az unalomtól? Heti futballkitekintő Manchestertől Münchenig.
A pozíciós játék ellenpontozásaként megjelenő relacionista futballszemlélet épp tótágast állítja a világ labdarúgását, de az igazi etwas nem ez, hanem hogy ebben a futballforradalomban a magyar válogatott játéka lett az egyik hivatkozási pont.
A friss Ziccerben BL-továbbjutókkal és tizenegyes-elemzéssel kezdünk, elmélázunk azon, hogyan juthat ki az orosz kitiltás farvizén egy Eb-re Izrael, beszélünk a sudribunkó Carragherről, hogy aztán végül Marco Rossi válogatottjának felkészülési meccsekre kihirdetett keretéig jussunk el.
Önmagát karikírozza-e a magyar sportsajtó, amikor Szoboszlait kérdezi? Van-e nagyobb edzői rivalizálása a futballtörténelemnek, mint Jürgen Kloppé és Pep Guardioláé? Mennyit fejlődött az utánpótlás-válogatott élén Gera Zoltán mint edző, és hova futhat ki a pályája? Kérdések és válaszok a legújabb Ziccerben!
Újabb bajnoki sikerével már a BL-helyeket ostromolja Olaszországban az AS Roma, amely valósággal hasít José Mourinho kirúgása és a klublegenda Daniele De Rossi kinevezése óta – fenntartható a sikerszéria? Szóba került Mészöly Géza „fekázása” és az is, hogy bár az MLSZ-nek a gyűlölet nem pálya, a lelátókról zúgó cigányozást mégis rendszeresen enyhébben ítéli meg a fegyelmi bizottság.
Német veretlenségi rekordot döntve hasít tovább Xabi Alonso vezetésével a Leverkusen – de vajon tényleg a pályakezdő baszk edző a legjobb megoldás Jürgen Klopp utódlására a Liverpoolnál? Mire jó a türelem a végletekig pörgetett futballiparban, és miért ez Alonso egyik legnagyobb erénye?
Kettős vereséggel esett ki a Ferencváros a Konferencia Ligából, miután idegenben és hazai pályán is 1-0-ra kapott ki a görög Olympiakosztól. Milyen volt a Fradi európai kupaszereplése? Erről beszélgettünk.
Egyes vélekedések szerint a Bayernnek nincs rossz szezonja – a 20 forduló alatt szerzett 50 pont a korábbi években bőven elegendő lett volna a tabella vezetéséhez –, aztán eljött az igazság pillanata, a Xabi Alonso vezette, remek szezont futó Bayer Leverkusen 3-0-ra megnyerte a két csapat bajnoki rangadóját, öt pontra növelve előnyét a címvédővel szemben. Ezután a Lazio ellen is gólképtelennek mutatkozott a Bayern és 1-0-ra kikapott a BL-nyolcaddöntő első meccsén.
A második legöregebb magyar sportegyesületnél, az Újpestnél záporoztak a bejelentések a napokban: Roderick Duchatelet, a belga tulajdonos eladta a klubot, bejelentettek egy új igazolást, majd kirúgták a vezetőedzőt, Nebojsa Vignjevicet és kinevezték Mészöly Gézát.
Két bejelentés is megrengette a labdarúgás világát az elmúlt napokban, előbb Jürgen Klopp közölte, hogy a szezon végén távozik a Liverpooltól, majd Xavi Hernández is elmondta, hogy elhagyja a Barcelonát. Erről beszéltünk a Ziccer legutóbbi adásában.
Harmincegy éves edzői karrierje alatt öt ország összesen harminchárom klubjában fordult meg. Négyszer nyert bajnokságot, jutott fel aktuális csapataival az első osztályba. A Ziccer vendége az a Gálhidi György, aki 2023 nyarán az egyiptomi másodosztály A-csoportjának első helyéről maradt el egyetlen ponttal La Viena FC-vel.
Szombaton kezdődik a 34. Afrika Kupa, amely előtt mindenki azt találgatja, vajon Mohamed Szalahnak két ezüstérem után ezúttal sikerül-e győzelemre vezetnie Egyiptomot.
A Ziccer vendége Lőrincz Ábel, aki a svéd kirakatcsapat, a Hammarby vezetőedzőjeként fejezte be a bajnokságot, és ezzel az egyetlen magyar állampolgárságú futballszakember, aki Dárdai Pál óta Nyugat-Európa valamelyik első osztályú bajnokságában kispadhoz jutott.
Meglepően alakult a magyar fociősz, ugyanis minden várakozással szembemenve a Paks vezeti az NB I-et a címvédő Ferencváros mellett.
Mi az, amit nem találunk a Bajnokok Ligája legjobb 16 csapata között? Kelet-európai csapat 2017-18-as szezon óta nem jutott be az egyenes kieséses szakaszba. Idén sem.
Németh Szabolcsot bő egy éve menesztették annak a Haladásnak a kispadjáról, amelyikkel 2022-ben 6. helyen végzett az NB II-ben, és amelyik azóta lejtmenetben van – jelenleg a kiesés elől menekül. A 42 éves edző idén nyáron Ausztriában, az FC Hartberg utánpótlásában helyezkedett el.
Öt-hét éve az NB I-ben is egyre szélesedő körben törekednek arra a szakemberek, hogy egy adott meccs megítélését, azon belül pedig az egyes labdarúgók teljesítményét a szubjektív zónából az objektív irányba tereljék.
Az elmúlt évtizedekben a szurkoló csak álmodozni tudott egy olyan magyar labdarúgó-válogatottról, amely rendszeresen főszereplő a saját mérkőzésén. Marco Rossi csapata azzá vált. 12 mérkőzés óta veretlen, az Európa-bajnoki selejtezőcsoportját megnyerve, tükörsimán jutott ki a jövő évi Eb-re.
A Magyar Labdarúgó Szövetség egy 102 oldalas, a Professzionális futballkörkép című tanulmányában elemezte, vetette egybe a magyar futballgazdaság mutatóit az európai futballpiramis hasonló szintjén álló, országokéval, és ezzel mondhatni követ dobott az állóvízbe.
A Ziccerbe hosszú idő után visszakacsintó Kele Jánossal és Mártha Bence Benitóval, a Sport24 állandó szerzőjével a Bajnokok Ligája csoportkör 4. fordulójának meccseit elemeztük, és természetesen kitértünk a Ferencváros-Genk 1-1-es döntetlennel végződő EKL mérkőzés tanulságaira is.
Míg 2011 előtt csak olykor-olykor alkalmaztak külföldi edzőt a magyar futballklubok, azt követően, pláne a bajnokság 12 csapatosra szűkítése óta átlagosan fele-fele az arány a hazai és a külföldi szakemberek közt. Az előző bajnokság végén csak öt kispadon ült magyar szakember, míg jelen pillanatban valamivel szebb a kép, hét magyar irányít ugyanis NB I-es csapatot.
Olvasói sztorik