Az elmúlt években a világ figyelme többször is Kaliforniára szegeződött az államban dúló hatalmas tűzvészek miatt: a régióban legutóbb 2021-ben, illetve 2020-ban volt különösen súlyos a pusztítás, de a tavalyi év is átlag feletti volt.
A híradások most halálos áldozatokról, kitelepítésekről, elhalasztott rendezvényekről, sztárok elporladó otthonairól, oltási nehézségekről és a biztosítási piac kihívásairól szólnak – a kaotikus helyzetről ebben a cikkben írtunk bővebben.
Ezúttal az események mélyére ásunk, és a következmények mellett a mélyebben gyökerező okokat igyekszünk feltárni. Nagy titkot nem árulunk el: a katasztrófában az éghajlati átalakulásnak, illetve az alkalmazkodás hiányának óriási szerep jutott.
Példátlan körülmények
Eric Holthaus meteorológus a The Guardianen arról írt: a példátlan tűzvészért környezeti faktorok egyedi, korábban nem látott kombinációja felelős, ami új, összetett események korszakát vetíti előre. A hurrikán erejű szél és a heves esőzéseket követő szárazság az év szokatlan időszakában lépett fel, olyan helyzetet eredményezve, amely meghaladja a jelenlegi reagálási képességet.
A tűzben a Los Angeles térségében fekvő Pacific Palisades és Malibu lényegében megsemmisült, a régióban ráadásul további tüzek is tombolnak – ezek közé tartoznak az Eaton környékén felcsapott lángok. Az előzetes becslések alapján az együttes károk több tízmilliárd dollárra rúgnak, ezzel a tűzvész-sorozat az Egyesült Államok történetének legsúlyosabb ilyen jellegű katasztrófái közé tartozik.
Holthaus szerint az oltás második éjszakáján a hivatásosoknak olyan légköri viszonyokkal kellett szembenézniük, amelyek az év bármely szakában rendkívül ritkák Dél-Kaliforniában, nemhogy a jellemzően csapadékos januárban. A lángok ezúttal az állam bármely más történelmi tűzvészéhez viszonyítva a naptári évet tekintve hetekkel korábban alakultak ki.
Dél-Kaliforniában 2023 augusztusában jegyezték fel a régió történetének első ismert trópusi viharát, amely nagy mennyiségű esőt hozott a területre, ezután viszont a térség eddigi legforróbb nyarát dokumentálták, a meleg ráadásul súlyos aszállyal is párosult. Ez a folyamat ideális környezetet teremtett a növényzet égésének.
Végzetes ostorcsapás
A dél-kaliforniai tüzek azt követően alakultak ki, hogy az átmenetileg csapadékos időjárás szárazzá vált, a szakemberek a jelenségre hidroklimatikus ostorcsapás-hatásként hivatkoznak – írja a Los Angeles Times. A hasonló, a nedvesből aszályossá, illetve szárazból csapadékossá történő hirtelen átmenetek az erdőtüzek mellett többek között az árvizek veszélyét is súlyosbítják.