Bolygónk az írott történelemben még nem látott sebességű és intenzitású változásokon megy keresztül. Az átalakulások egyik fő okozója az ember által előidézett globális felmelegedés, amelynek hatásai világszerte tetten érhetőek, egyik legszembetűnőbb következménye pedig a magashegyi hó- és jégtakaró olvadása.
A hóhatár egyre feljebb kúszik, a nagy hegyláncok, köztük az Alpok és a Himalája egymás után vesztik el a gleccsereiket, ami dominóhatást indít el. Mivel a magashegységek hó- és jégtartaléka kulcsfontosságú édesvízforrás, eltűnése fokozza a szárazságot, átalakítja az élőhelyeket, nehéz helyzetbe hozza a mezőgazdaságot, és emberek milliárdjait sodorja veszélybe. Az átalakuló környezet ráadásul a túrázókat és hegymászókat is fenyegeti, a fagyott talaj, a hó és a jég felengedése ugyanis jelentősen növeli a sziklaomlások kockázatát.
Az olvadás ugyanakkor meglepő, bizonyos értelemben pozitív következményekkel is jár: számos régióban sorra kerülnek elő mostanában a korábban jég vagy hó fogságában lévő maradványok. Van, ahol évtizedekkel ezelőtt hegymászókat, máshol repülőgéproncsokat, megint máshol több ezer éves tárgyakat, jégmúmiákat vagy nyomokat találnak a hegyekben.