Ziccer

Szoboszlai Dominik akkor is jó, amikor nem az?

Förtelmes játéka ellenére is nyerni tudott Párizsban a Liverpool, a magyar sajtó pedig azonnal az egekbe magasztalta Szoboszlai Dominikot – aki igazából nem játszott különösebben jól. De vajon miért? És milyen ellenhatást válthat ki mindez? Amerikanizálódó futballélmény és generációs sárdobálásba menekülő bukott edzők a friss Ziccerben.

Erik ten Hagbukott manchesteri futballedző – nyilatkozatban kelt ki a szerinte túl érzékeny fiatal játékosok ellen, akiket tapasztalatai alapján ma már szinte kizárólag simogatni lehet, mert az őszinte és nyílt kritikát egyáltalán nem viselik el. De vajon igaza van-e a holland mesternek, vagy csupán a frissen kirúgott edzők szokásos generációs sárdobálásáról van szó, amelyet sokkal könnyebb előhúzni a cilinderből, mint valódi felelősséget vállalni?

Steigervald Krisztián generációkutató munkásságától indulunk, de egészen Csank Jánosig jutunk a téma megfejtésében.

Gianni Infantino FIFA-elnök két bombasztikus bejelentést is tett a héten. Egyrészt kijelentette, hogy a 2026-os, amerikai, kanadai, mexikói közös rendezésű világbajnokság döntőjében a sportág történetében először halftime show-ra készülhetnek a drukkerek (sőt, abbéli nyitottságát is kifejezte, hogy a futballvilág legnagyobb presztízsű mérkőzésének szünete a Kendrick LamarDrake beefpárbaj újabb ütközetének is kiváló színhelyéül szolgálhatna), másrészt belengette, hogy a 2030-as, centenáriumi vb-n nem 48, hanem 64 válogatott vehetne részt.

  • Végzetes öngyarmatosítás vagy üzleti szükségszerűség?
  • Kínál-e sportélményt a világbajnokság, ha a FIFA-tagországok egyharmada részt vehet rajta?
  • Mennyit ér meg Kína bevonása a vb-élménybe?
  • És meg lehet-e érteni ezt az egészet anélkül, hogy feltárnánk, milyen működési anomáliái vannak a jelenkor futballjának?

Innováció kontra szégyentelen önreklám, és a játék megújításának őszinte szándékával szembehelyezkedő futballprostitúció, amelynek végeredményeként a sportág a trashkultúra közlekedőedényévé degradálódik.

De ha már Amerika, nem mentünk el szó nélkül amellett sem, hogy a CBS Sports Golazo című BL-műsorában vendégszerepelt IShowSpeed, a közösségi média globális avatárkultúrájának PSGOglija, az ember, aki arról lett híres, hogy meglepetésszerűen ráugat másokra, és indokolatlan szaltókat hány gyanútlan járókelők orra alatt. Mi köze vajon a futballhoz? És miért éppen Amerika forradalmasítja a futballtévézés formátumait? Mire válasz a permanens realityélmény vágyának kiszolgálása, és miért más a sportág körítése például Magyarországon? Szóba kerül Vitray Tamás, a szép emlékű színész–újságíró rangadók, a jótékonysági meccsen sárga lapot daráló influenszer, de az is: lehet-e őszinte a szeriőznek maszkírozott, de valójában üres és felszínes közhelyekbe fulladó magyarországi futballdiskurzus.

Ennek a futballdiskurzusnak a legkurrensebb terméke ma Szoboszlai Dominik, aki bár az előző másfél meccsén épp nem játszott kifejezetten kiemelkedően, a magyar sajtó egy részét ez mégsem zavarta meg a narratívaépítésben.

De miért baj ez? Van-e ellenhatása a túlajnározásnak, és magyarázhatja-e ez a fanyalgó ellendrukkerek érthetetlenül magas hányadát? Szó esik Arne Slot félrefordított nyilatkozatairól, a Liverpool párizsi taktikájáról és persze arról is, hogy milyen esélyekkel indul a ‘Pool a BL-címért folyó versenyben. Aki a segítségünkre volt a váltakozó magasságban szárnyaló világmegfejtésben, Aranyossy Áron, a 24.hu sportújságírója.

Kapcsolódó
Marco Rossi: Böde Dánielt maximálisan tisztelem, de…
A kapitány szerint attól, hogy valaki vezeti az NB I góllövőlistáját, még nem jelenti azt, hogy minden szempontból megfelel az elvárásoknak.
Legfrissebb epizódok
Háromharmad
Della
Első kézből
Ziccer
Buksó
Filéző
Reklámszünet
Zöldövezet
Nincs rá szó
Szintén zenész
Europoli
Ötkarikás szemek
Rendszerváltás30
Kilépők
Szerintem
Bárkiből valaki
Sorozatlövő
Határsértők
Olvasói sztorik