Ma megérkeztünk oda, hogy a magánszolgáltatók nélkül összeomlana az egészségügyi ellátás
– közölte a rideg tényt. A szakember szerint eljött az ideje annak, hogy a köz- és a magánellátás átfedésében folyó gyógyítás intézményesített legyen, vagyis a betegek a taj-kártyájukkal is igénybe vehessék a közfinanszírozott szolgáltatásokat a magánintézményekben, például a járóbeteg-ellátásban, a diagnosztikában.
Erről a nyitásról szól Takács Péter államtitkár terve, amelyet nemrég jelentett be, és amely érdemben befolyásolhatja a magánszolgáltatók idei eredményét is – Lancz Róbert 10–15 százalékos bővüléssel számol –, amennyiben rövid időn belül bevezetik. Sőt, az új helyzet elodázhatja a magánkórházakban elvégzett, közfinanszírozott ellátások felfüggesztését is, amit a jelenlegi, elégtelen ellentételezés miatt Kóka János helyezett kilátásba tavaly augusztusban a Dellának nyilatkozva. Ma egy protézisműtét veszteséges, de ha a NEAK-tól érkező finanszírozás kiegészülne például a bérkompenzációval, már boldogok lennénk – mondta a Primus elnöke, hozzátéve: a járóbeteg-ellátásnál egyes esetekben más a helyzet, ott ugyanis olyan alacsony a vizsgálatért fizetett díj, hogy szükség lenne a co-payment, vagyis a kiegészítő díj bevezetésére.
A szakembert kérdeztük egy nagyon aktuális ügyben is: mennyire nyomul a NER az egészségügyi piacon? Erről annyit mondott, hogy konszolidáció előtt áll a piac, amelynek jelenleg elég szórt a szerkezete. Kis méretű szolgáltatók működnek Magyarországon, a Doktor24 a maga kétszázalékos részesedésével már a piac egyik legnagyobb szereplője tud lenni – közölte. Arra számít, hogy lesznek akvizíciók ezen a piacon a közeljövőben.
Az is kiderül a beszélgetésből, hogy a Doktor24 akár már az idén év közben bevezetheti a részletfizetést nemcsak a fekvőbeteg-, hanem a járóbeteg-ellátásban, illetve a nagy értékű szűrővizsgálatok esetében is.