A hatodik részben, amelyről videófelvétel is elérhető a Csúcs-csomag előfizetői számára, elsősorban Orbán Viktor miniszterelnök március 15-ei beszédéről, a szavak mögött kibontakozó, a Pride betiltásában is testet öltő fideszes stratégiáról, valamint a Magyar Nemzeti Bank körüli botrány rizikóiról és okairól beszélgettünk.
Török Gábor egyebek mellett azt mondta:
- a miniszterelnök beszédébe a poloskázás amolyan hangulati elemként kerülhetett, hogy aztán kiderüljön: túllőtt vele a célon.
- Ugyanakkor ezt a beszédet szerinte a célja felől érdemes értelmezni, ami az: hogyan lehet olyan helyzetet előállítani, melyben a kormányoldal visszaveheti a kezdeményezést, olyan témákat behozni, melyek Magyar Pétert sarokba szorítják?
- A Fidesz stratégiájának az a célja, hogy beszorítsa Magyar Pétert abba a sarokba, hogy mondania kelljen egy egyenes mondatot, amely bármi lesz is, alkalmas arra, hogy szavazókat veszítsen miatta.
- Az elemző szerint, ha a Fidesz nyílt pártversenyt észlel, akkor olyan mélyre igyekszik ásni az árkokat, hogy a dezertálás szinte lehetetlen legyen a választói számára. Török szerint ilyenkor – kizárólag taktikai szempontokat figyelembe véve – logikus választás a hiszterizálás. Igyekeznek visszaállítani az erőteljes ideológiai árkokat, amelyek a kormányoldal és az ellenzék között húzódnak. Ha a Pride körüli politikai ügyet a Fidesz jól menedzseli, a régi ellenzék pedig „Pavlov kutyájaként működik”, akkor ezt a témát napirenden lehet tartani, nehéz helyzetben ezért ez jó húzás lehet a kormánypárt számára, de nem kockázatmentes.
- A Matolcsy-ügy kapcsán meglepő, ami történik, senki sem várta, hogy a jegybankelnök nagy megbecsültséggel távozik, de a közpénzek százmilliárdjait érintő botrány rizikó a Fidesznek.
- A Magyar Péter által emlegetett zebráról: meglepő, hogy maga a miniszterelnök reagált az őt extrém gazdagsággal vádoló megjegyzésre, mert ez bizonyos értelemben annak a beismerése, hogy a meccs kettejük közt zajlik, noha a Fidesz korábban végig azt mondta, hogy nincs is meccs.