Indonéziában járunk, Nyugat Pápuán, ahol egy tragédia az emberi nem legsötétebb, legprimitívebb oldalát hozta ki a helyiekből. A közelebbi helyszín egy krokodilfarm, ahol új-guineai krokodilokat és védett bordás krokodilokat tartottak egyrészt a fajok megóvása, másrészt kereskedelmi célból. Ha ugyanis a krokodilbőr iránti keresletet ilyen farmokról elégítik ki, azzal megmentik a vadon élő populációt az orvvadászattól.
A krokodil embert ölt
Pénteken egy – állítólag a farmról kiszökött – krokodil megölt egy helyi embert, aki épp füvet gyűjtött a vízparton háziállatai számára:
A krokodilfarm munkatársa hirtelen segélykiáltásokra lett figyelmes. Azonnal a helyszínre sietett, de segíteni már nem tudott, a krokodil már megölte áldozatát
– mondta az indonéziai Nyugat-Pápua Természeti Erőforrás-védelmi Hivatalának vezetője.
Indonesian villagers armed with knives, hammers and clubs slaughtered 292 crocodiles in revenge for the death of a man killed by a crocodile at a breeding farmhttps://t.co/bOqgVO2iD6 pic.twitter.com/svlD5OPvax
— The Telegraph (@Telegraph) 2018. július 16.
Az emberek krokodilokat öltek
Temetését szombaton tartották, a szertartás után a falusiak botokkal, késekkel, kalapácsokkal és lapátokkal felszerelve, bosszút kiáltva betörtek a farmra. Megtámadták az irodát is, de az igazi pusztítást az állatok közt végezték:
A hatóságok azt állítják, nem tudták megállítani a csőcseléket. Tettükre nincs mentség, de el kell fogadni, hogy félnek.
Helyesen cselekedtünk, ezen a környéken, ilyen közel az emberekhez nincs helyük ezeknek az állatok. Távolabb kellene őket tartani, ahol senkire nem jelentenek veszélyt
– nyilatkozta egy falusi.
Mi a megoldás? Általánosságban nyilván a biztonság erősítése, helyi szinten pedig lehet, tényleg a költözés. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy bár az IUCN szerint mindkét faj a sebezhető vagy veszélyeztetett kategóriában van, természetes állományaik viszonylag jó állapotban vannak.
Kiemelt képünk illusztráció, újszülött bordás krokodilok. Forrás: DHANA KENCANA / ANADOLU AGENCY