A 24.hu és a Magyar Hospice Alapítvány új podcastsorozata, a Nincs rá szó nyíltan beszél életvégről, halálról, gyászról. Közismert emberek, civilek, életvéggel foglalkozó szakemberek (orvosok, pszichológusok, ápolók) osztják meg tapasztalataikat és érzéseiket, és történeteket hozunk a gyermek- és felnőtthospice világából is.
Nehéz szavakat találni a veszteségre. A halált elidegenítjük, s így nem tudjuk a félelmeinket feloldani, a saját és mások elmúlását megfelelően feldolgozni – pedig mindenki érintett volt vagy lesz. A némaság helyett ebben a sorozatban Simonyi Balázs a téma magyar hangja.
Majoros Péter Majka 20 éve, a valóságshow-k kezdetén tűnt fel. Bár nem nyerte meg a Való Világot, de a rapzenészkarrierje elindult, nem sokkal később már műsorvezetőként is debütált. Azóta számos vetélkedő házigazdája, zsűrije, 2022-ben a Forbes magazin a „legértékesebb magyar celebek” rangsorának első helyére tette. De minderről nem lesz szó.
Beszélünk viszont a halállal való első találkozásról. Arról, hogy bár eddig 73 millióan látták a Belehalok című dalát, de ő egymagában egyáltalán nem akarna meghalni. Beszélünk a halandóság tudatának motiváló erejéről, a ráérősség helyett a pörgésről, arról, hogy történjen valami. Arról, hogy mit csinálna az utolsó napján, van-e életvégi terve, kire bízta a legbizalmasabb dolgait, és hogy a kezdeti rettegése hogyan fordult át belenyugvássá, megbékéléssé, amikor a Covid-osztályon rosszabbodott az állapota. Hogy miért tartja valódi választásnak az élet végén a hospice-t.
Beszélünk az élet rendjéről: a szülőket el kell veszteni. A végső elszakadásról, ami Majka esetében egyrészt nagyon lassú folyamat volt, másrészt a pillanat műve. Hogy miként ismeri fel magát egy családi mintázatban. Túlhajszoltságról, kontrollvesztésről, pánikbetegségről, halálfélelemről. És hogy, mint Münchausen báró, hogyan tudta magát kihúzni a saját hajánál fogva mindebből, hogy ébredt rá, hogy segítséget kell kérni, hogy a mintázat ne folytatódjon.