Della

Állásfoglalást kért a kormánytól az Integritás Hatóság az Európai Ügyészség miatt

Az Igazságügyi Minisztériumhoz fordult az Integritás Hatóság (IH): a kormánytól várnak állásfoglalást arról, hogy meddig mehetnek el az együttműködésben az Európai Ügyészséggel. Utóbbi ugyanis azzal kereste meg a hatóságot, hogy alakítsák ki a formális kereteket az adatok, iratanyagok átadásáról, az információk megosztásáról. Biró Ferenc Pál, az IH elnöke a Della adásában elmondta: a hatóságnak van ezzel kapcsolatban egy jogértelmezése – nem mellesleg pedig törvényi kötelezettsége arra, hogy a nyomozó szervekhez megtett feljelentéseit szimultán biztosítsa a csalás elleni uniós hivatalnak (OLAF) és az Európai Ügyészségnek is – de az igazságügyi tárcától várnak állásfoglalást.

Mégiscsak ők a jogszabályok gazdái

– tette hozzá vendégünk.

Az ügy pikantériáját az adja, hogy politikai síkra terelődött vita alakult ki az Unió és a magyar kormány között az Európai Ügyészséghez csatlakozásról. A kormány ellenáll, s ebben a helyzetben kérdés, miként kezeli a megkeresést az igazságügyi tárca, melyik érv lesz hangsúlyosabb – a szakmai vagy a politikai.

A hatóság közel kétéves fennállása óta mintegy 400 bejelentést kapott, amelyek összesen 171 milliárd forintnyi uniós forrást érintettek. Ezek között vannak több tíz milliárd forintos értékű ügyek, melyekben a vizsgálat folyamatban van. Beszéltünk a munka hatékonyabbá tételének feltételeiről, amelyekkel a hatóság elnöke – csakúgy, mint egy évvel ezelőtt – nem elégedett. A vagyonnyilatkozatok ellenőrzése egy olyan terület, ahol szerinte a feladat elvégzéséhez elengedhetetlen további mandátumok biztosítása. Az ezt szolgáló, egy éve összeállított javaslataik sorsáról azt tudtuk meg, hogy szakmai körökben elismerik, de a jogalkotás ingerküszöbét nem lépték át.

Időről időre leporoljuk

– érzékeltette az elnök, hol tart ez a munka.

Egy csatát azért kisebb-nagyobb sikerrel megvívtak az államigazgatással: mára sikerült megtalálni azt a metódust, amellyel meggyőzhetők a hivatalok, hogy szolgáltassák ki a bekért adatokat a hatóságnak. Az ehhez szükséges jogi érvelés kimunkálása időbe telt – mutat rá vendégünk, milyen eszközök bevetésére volt szükség, egyúttal azt állítja:

külső nyomásra nem állítottak le vizsgálatot.

A munkát szerinte alapvetően a preventív megoldásokra kell alapozni, de arra is alkalmasnak tartja a hatóságot, hogy a korrupcióval – mely definíció szerinte megérett az újraértelmezésre – érintett pénzek visszaszerzésével foglalkozzanak, úgy, mint azt teszi a dél-afrikai antikorrupciós szervezet, amely az államot képviseli ilyen ügyekben.

Lehet látni bizonyos mintázatokat – reagált Biró Ferenc Pál arra a kérdésünkre, hogy kerülnek-e a látókörükbe visszaesők, több ügyben felbukkanó szereplők, akik beazonosítható módon, rendszerszerűen próbálnak hasznot húzni üzleti modelleken keresztül az uniós pénzekből. Mint megtudtuk, a hatóság a következő napokban publikál egy jelentést, amely ezzel a problémakörrel is foglalkozik.

Rákérdeztünk arra is, volt-e következménye annak az év eleji találkozónak, amely során Magyar Pétertől kértek és kaptak információkat.

Mi mint hatóság, ezt a beszélgetést, illetve ezt az egész kontextust mint bejelentést kezeltük, Magyar Pétert is mint bejelentőt kezeltük, ebből következően ehhez nem fogok tudni további kommentárt fűzni

– közölte az elnök, aki további kérdésünkre, hogy ebből az következik-e, hogy indult vizsgálat, azt válaszolta: „Ebből mindenki azt von le, amit szeretne”.

Legfrissebb epizódok
Háromharmad
Della
Első kézből
Ziccer
Buksó
Filéző
Reklámszünet
Zöldövezet
Nincs rá szó
Szintén zenész
Europoli
Ötkarikás szemek
Rendszerváltás30
Kilépők
Szerintem
Bárkiből valaki
Sorozatlövő
Határsértők
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik