Della

Magyar Péter-ügy: sok csereszabatos Vertán György van a NER-ben

Még a Transparency International Magyarországnál (TI) is utána kellett nézni a Magyar Pétert érintő lehallgatási botrány során, hogy ki az a Vertán György, mert az informatikában érdekelt vállalkozó neve idáig nem volt igazán közismert, holott a közbeszerzéseken jól szereplő üzletember szerepel a Tenderbajnok listán, amit a szervezet állít össze.

A Della vendége, a TI jogi igazgatója, Ligeti Miklós szerint sok csereszabatos szereplő forog a tenderbajnokok között, akiknek nem jegyzik meg a nevét. Vertán György az általa 2018 és 2020 között bezsákolt 22,5 milliárd forinttal nem tűnik ki a mezőnyből, ahol az igazi nagyágyúk több százmilliárdnál járnak. Ők alkotják a piramis csúcsát, de alattuk néhány sorral már jóval többen vannak, akiknek a tevékenységére a NER szintén hatással van, csak más léptékben. Róluk is elmondható, hogy

jellemzően a politikai kapcsolataikhoz kötődik a sikerük, és a kiszolgáltatottságuk miatt bátran kérhet tőlük szívességeket a rendszer.

Ugyanakkor tévedés lenne azt hinni, hogy minden toplistás vagy ahhoz közeli vállalkozó a NER terméke, bár ezt a rendszer 15. évében valóban nehéz elhinni – tesz egy megengedő megjegyzést Ligeti Miklós az adásban.

Az elmúlt évek forráshiánya, a NER kiszáradása egybeesett Magyar Péter megjelenésével. Mindez együttesen másfél évtizede nem tapasztalt kihívás elé állította a hatalmat. Vendégünk szerint 2022-ről 2023-ra közel 2000 milliárd forint tűnt el a közbeszerzések világából: ennyivel kisebb lett a konc, és ez nagyon hiányzik az ebből táplálkozó vállalatoknak, mert nincs B-tervük, nincs versenyképes alternatívájuk.

Ez leginkább az építőiparra jellemző. Más a helyzet a szofisztikáltabb tevékenységeknél, például a pénzügyeknél, ahová szintén betette a lábát a NER, és állami segítséggel gründolnak cégbirodalmakat, vagyonokat. Az MBH például ütésállónak és életképesnek tűnik – fejtette ki.

A műsorból megtudjuk, miért jutott eszébe Ligeti Miklósnak a rendszer recsegése-ropogása okán a kilencvenes évek alvilágának pénztárosa, Kisbandi, valamint azt, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal vizsgálódása más hatóságokat is arra sarkalt-e, hogy ránézzenek a TI Magyarország működésére. A NAV például a hivatallal szinte egy időben indított a szervezetnél vizsgálatot – amit végül annak megállapításával zártak le, hogy minden rendben van a szervezetnél.

Szóba került még a választásokat befolyásoló jogszabályok átírása is (a beszélgetést november 19-én reggel, tehát a részletek nyilvánosságra kerülése előtt rögzítettük), illetve a Korrupcióellenes Munkacsoport és az Integritás Hatóság működése: az előbbiről lesújtó, az utóbbiról elfogadóbb a vendégünk véleménye. A NER szülöttje, de nincs foglyul ejtve – állítja.

Mint kiderült, a munkacsoportban közreműködő, az államot képviselő tagok is feszengtek, amikor a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője, Lánczi Tamás érvelésével kellett foglalkozniuk a korrupcióvizsgálat állami monopóliumáról. Ligeti Miklós szerint ez egy

leninista, bolsevista államfelfogás megnyilvánulása

volt.

Kapcsolódó
Mit kell tudni Vertán György infomilliárdosról, akit Magyar Péter a volt feleségével és Kubatov Gáborral is összekapcsolt?
Lehet-e mélyebb kapcsolat egy közpénzes megrendelésekkel alaposan ellátott informatikai cég és Kubatov Gábor Fidesz-pártigazgató között, mint a Fradi szponzorálása? Vertán György pályaíve az erdélyi gyökerektől a nemzeti adatvagyonig. 
Legfrissebb epizódok
Háromharmad
Della
Első kézből
Ziccer
Buksó
Filéző
Reklámszünet
Zöldövezet
Nincs rá szó
Szintén zenész
Europoli
Ötkarikás szemek
Rendszerváltás30
Kilépők
Szerintem
Bárkiből valaki
Sorozatlövő
Határsértők
Olvasói sztorik