Kérdésünkre, hogy augusztus végére lehet-e már kézzelfogható eredménye a megbeszéléseknek, a főpolgármester-helyettes úgy reagált, hogy felesleges időnyomást helyezni a tárgyaló felekre, s egyébként is az októberi alakuló ülésig kell megállapodásra jutni.
Kiss Ambrus világossá tette, hogy a maga részéről kész folytatni a munkát, ha felkéri Karácsony Gergely, és a közgyűléstől is megkapja a bizalmat. Emlékeztetőül: korábban Magyar Péter rögzítette, hogy a Tisza Párt nem fogja megszavazni Kisst (és a szocialista Tüttő Katát) főpolgármester-helyettesnek. – Nem ismerem őt, és nem is fogom kommentálni ezeket a szavait – reagált erre vendégünk.
A főpolgármester-helyettes a közgyűlésben arra számít, hogy sikerül végigvinniük a ciklust, és a legfontosabb ügyekben megszerezni a többség támogatását. Ennek érdekében, ha kell, akár a Fidesszel is el lehet jutni egy kompromisszumos megállapodásig, például a költségvetés ügyében. Ami a 2025-ös fővárosi büdzsét illeti, számol azzal a lehetőséggel, hogy a közgyűlési áldást csak jövő februárban vagy márciusban szerzi meg a városvezetés – nem függetlenül attól, hogy a kormány az év végére halasztotta az országos költségvetés benyújtását a parlamentnek.
Budapest idei büdzséje a terveknek megfelelően alakul
– jelentette ki Kiss Ambrus. Ettől az ingatlanértékesítés és a kamatkiadás térhet el. Arról is beszélt, hogy az idei, a vártnál gyengébb gazdasági növekedés nyomot fog hagyni a főváros gazdálkodásán: jövőre sem számol nominálisan több iparűzési adóbevétellel, mint amennyi az idén befolyik (bő 300 milliárd forint marad most a fővárosnál).
A következő ciklus főbb programpontjai közül a lakhatás, illetve a foglalkoztatás javítását emelte ki – az utóbbi esetében a ciklus egészére, tehát 2029-ig szóló bérmegállapodás megkötésére készülnek a szakszervezetekkel, a tárgyalások az ősszel kezdődnek. Az úthálózat felújítását, a tömegközlekedés járműparkjának fejlesztését viszont nem hozta szóba, csak kérdésünkre mondta el, hogy főleg az előbbi esetében továbbra is a forráshiány okoz gondot.
Beszéltünk még az olimpiarendezés esélyéről – Kiss elárulta, hogy még puhatolózó tárgyalás sem volt erről eddig a kormánnyal –, a Paks városát sújtó kormányzati elvonásról és arról, hogy mit tud tenni az önkormányzat a zajszennyezéssel járó légitaxizás visszaszorításáért.