Az engedélyköteles pénzkölcsönzési tevékenység megsértésével indokolt 300 millió forintos bírság méretét példa nélkülinek tartják a pénzügyi piacon, mert általában bankokra sem vetnek ki ekkora büntetést. Azt nem gondolják, hogy valamelyik versenytárs vetette volna ki a hálóját a Primus ügyfélkörére. A bizalmi vagyonkezelés piaca nem így működik – mondja erről a cég alapítója, aki szerint máshol kell keresni a jegybank motivációját.
Mint elmondta, megalázó helyzetbe kerültek, amikor az eljárás során az MNB munkatársai fegyveres kísérettel jelentek meg a Primus Trust irodáiban.
Ez indokolatlan erődemonstráció volt
– fogalmazott B. Szabó Gábor.
A jogi csatába látszólag feltartott kézzel indulnak el az alapítók, de az igazgató szerint a Primus Trust eddigi tevékenységének beszüntetése, az engedélyük visszaadása nem menekülés a részükről. Ezt jelzésnek szánták, hogy ebben a hatósági környezetben nem kívánnak további időt, energiát, szaktudást pazarolni a bizalmi vagyonkezelésre, ahol szerintük jogbizonytalan helyzet alakult ki – ezt közölték is a jegybankkal –, de tény, hogy a büntetés mértéke is okot adott a cég működésének átgondolására. A Primus Trust azonban nem tűnik el, az alapító tulajdonosok eseti vagyonkezelési tevékenységgel folytatják a munkát a társaságon keresztül, egyik ügyfelüket továbbra is kiszolgálva. Ennek a bejelentése folyamatban van az MNB felé – tudatta az alapító. A Dellában szó esik arról is, hogy mi a tervük a korábban létrehozott vagyonkezelő alapítványaikkal, valamint arról, hogy miért lógnak ki a vagyonkezelői világból a kormány által gründolt, leginkább az egyetemekről ismert vagyonkezelő alapítványok. Ez egy politikailag motivált történet – mondja erről B. Szabó Gábor.