Szerződni továbbra is leginkább egy évre lehet, és szerinte a világpiaci árak változékonysága miatt érdemes fixáras kontraktusban gondolkodni. A lakossági fogyasztóknál marad a kéttarifás rezsirendszer, a gáznál gazdasági alapon tartósan 20 euró alatti világpiaci ár mellett tudná fontolóra venni a visszatérést a kormány az egytarifás rendszerhez (jelenleg 50 euró körül kereskednek a gázzal), viszont nem zárja ki, hogy politikai okokból a magasabb fogyasztás díját csökkentik a jövő év folyamán, ami jól eladható a kampányban a 2024-es európai parlamenti és önkormányzati választás előtt.
Ennek ugyanakkor nem lenne érdemi hatása a fogyasztókra, mert egy újabb enyhe tél esetén kevesek fogyasztása lépné át a küszöböt. Ami biztos: ahogy az előző, úgy az idei tél során is biztosított a lakossági fogyasztók ellátása gázból, a tárolókban felhalmozott 6,4 milliárd köbméter bőségesen fedezné az évnek ebben a szakaszában jelentkező 3,6 milliárd köbméteres igényt, ha egy molekulányi gáz sem érkezne be a csöveken az országba. Problémának tartja ugyanakkor, hogy az árak felszökésekor erőre kapó lakossági energiatudatosság gyengül az árak mérséklődésével.
Mindig szeretünk elkényelmesedni
– mondja erről Holoda Attila.
Az üzemanyagárak szerinte nem ragadnak bent tartósan a 600–650 forint közötti tartományban, a kőolaj világpiaci ára a közel-keleti konfliktus eszkalálódása esetén tovább fog emelkedni, ami miatt a Mol – a jelenlegi gyakorlattal ellentétben – egy ponton túl már nem tudja a kormányzati elvárásokhoz igazítani az árképzését.