Az uniós forráscsapok megnyitásához immár évek óta folyamatosan három hónapra lévő magyar kormány azonban más okok miatt sem számíthat az ideinél sokkal könnyebb gazdasági évre 2024-ben: a beruházási dinamika és a megrendelésállomány lassú visszaépülése nem teszi lehetővé a kormány által várt, négyszázalékos GDP-növekedés elérését jövőre; a szakértő szerint reálisabb a kétszázalékos bővüléssel kalkulálni az idén várható negatív teljesítmény után. Vendégünk megfogalmazásában:
nem lehet egyből kimászni a mély gödörből, amibe beleestünk.
Az adózási szakember szerint a költségvetésre az egyik csapást a kettős adóztatás elkerüléséről szóló amerikai-magyar egyezmény kiprovokált felmondása fogja mérni: annak hatására ugyanis számos, Magyarországon tevékenykedő cég vizsgálta felül működését az elmúlt időszakban, és döntött a kivonulás mellett. László Csaba szerint az itteni tanácsadói piac kapacitásait jelentős mértékben foglalja le jelenleg az ezzel járó, december végéig tartó munka. Az egyezmény megszűnésének hatására becslések szerint
keletkezik a költségvetésen, tovább szaporítva az egyre inkább a tervgazdaságos időket idézően működő gazdasági kormányzás gondjait. Nagyjából ekkora nagyságrendű plusz bevételt vár a kormány a globális minimumadó bevezetésétől – amit egy időben elutasítottak Orbánék, erre válaszul született az amerikaiak döntése az adóegyezmény felmondásáról.