Mégiscsak ők a jogszabályok gazdái
– tette hozzá vendégünk.
Az ügy pikantériáját az adja, hogy politikai síkra terelődött vita alakult ki az Unió és a magyar kormány között az Európai Ügyészséghez csatlakozásról. A kormány ellenáll, s ebben a helyzetben kérdés, miként kezeli a megkeresést az igazságügyi tárca, melyik érv lesz hangsúlyosabb – a szakmai vagy a politikai.
A hatóság közel kétéves fennállása óta mintegy 400 bejelentést kapott, amelyek összesen 171 milliárd forintnyi uniós forrást érintettek. Ezek között vannak több tíz milliárd forintos értékű ügyek, melyekben a vizsgálat folyamatban van. Beszéltünk a munka hatékonyabbá tételének feltételeiről, amelyekkel a hatóság elnöke – csakúgy, mint egy évvel ezelőtt – nem elégedett. A vagyonnyilatkozatok ellenőrzése egy olyan terület, ahol szerinte a feladat elvégzéséhez elengedhetetlen további mandátumok biztosítása. Az ezt szolgáló, egy éve összeállított javaslataik sorsáról azt tudtuk meg, hogy szakmai körökben elismerik, de a jogalkotás ingerküszöbét nem lépték át.
Időről időre leporoljuk
– érzékeltette az elnök, hol tart ez a munka.
Egy csatát azért kisebb-nagyobb sikerrel megvívtak az államigazgatással: mára sikerült megtalálni azt a metódust, amellyel meggyőzhetők a hivatalok, hogy szolgáltassák ki a bekért adatokat a hatóságnak. Az ehhez szükséges jogi érvelés kimunkálása időbe telt – mutat rá vendégünk, milyen eszközök bevetésére volt szükség, egyúttal azt állítja:
A munkát szerinte alapvetően a preventív megoldásokra kell alapozni, de arra is alkalmasnak tartja a hatóságot, hogy a korrupcióval – mely definíció szerinte megérett az újraértelmezésre – érintett pénzek visszaszerzésével foglalkozzanak, úgy, mint azt teszi a dél-afrikai antikorrupciós szervezet, amely az államot képviseli ilyen ügyekben.
Lehet látni bizonyos mintázatokat – reagált Biró Ferenc Pál arra a kérdésünkre, hogy kerülnek-e a látókörükbe visszaesők, több ügyben felbukkanó szereplők, akik beazonosítható módon, rendszerszerűen próbálnak hasznot húzni üzleti modelleken keresztül az uniós pénzekből. Mint megtudtuk, a hatóság a következő napokban publikál egy jelentést, amely ezzel a problémakörrel is foglalkozik.
Rákérdeztünk arra is, volt-e következménye annak az év eleji találkozónak, amely során Magyar Pétertől kértek és kaptak információkat.
Mi mint hatóság, ezt a beszélgetést, illetve ezt az egész kontextust mint bejelentést kezeltük, Magyar Pétert is mint bejelentőt kezeltük, ebből következően ehhez nem fogok tudni további kommentárt fűzni
– közölte az elnök, aki további kérdésünkre, hogy ebből az következik-e, hogy indult vizsgálat, azt válaszolta: „Ebből mindenki azt von le, amit szeretne”.