A keskenyszájú orrszarvúk egy kormányok közti együttműködésnek köszönhetően térhettek vissza a közép-afrikai ország területére – számol be az IFLScience. A szakértők két hímet és négy nőstényt telepítettek át Dél-Afrikából azzal a céllal, hogy új populációt alapítsanak egy csádi nemzeti parkban.
Az országban egykor két rinocéroszalfaj volt őshonos: az északi szélesszájú orrszarvú és a nyugat-afrikai keskenyszájú orrszarvú. Előbbi élőlény utolsó hím példánya idén márciusban pusztult el, utóbbi alfaj pedig 2011-ben halt ki.
Napjainkban Dél-Afrikában él a világ rinocéroszainak 80 százaléka. 2017-ben Csád és Dél-Afrika hat keskenyszájú orrszarvú áttelepítésében állapodott meg, a példányokat a Zakouma Nemzeti Park területén szerették volna elhelyezni.
Tavaly Csád kormánya egy nonprofit szervezettel, az African Parks-szal is megegyezett. A szerződéssel a csoport magára vállalta a Zakouma Nemzeti Park igazgatását és védelmét.
Az állatokat a 15 órás út megkezdése előtt elaltatták. Az élőlények számára speciális ládákat hoztak létre, hogy minél kellemesebben teljen számukra az utazás.
A rinocéroszokat a telepítést megelőzően három hónapon keresztül egy megerősített, titkos helyen őrizték. Az egyedeket végül rendőri kísérettel szállították át a Port Elizabeth-i reptérre.
A szakértők következő célja az, hogy eltávolítsák az állatok szarvát, így téve őket értéktelenné a vadorzók szemében. A példányokat emellett nyomkövetőkkel is el akarják látni.
Tavaly csak Dél-Afrikában több mint ezer rinocéroszt öltek meg a vadorzók. Bár számos természetvédelmi projekt indult az állatok védelmére, a szarvuk iránti kereslet miatt továbbra is súlyosan fenyegeti őket az orvvadászat.
Az African Parks tavaly részt vett a keskenyszájú orrszarvúk ruandai betelepítésében, 2003-ban pedig Malawiban vállalták el a faj beköltöztetését. Remélhetőleg a legújabb, csádi projekt is sikeres lesz.
(Kiemelt kép: Thinkstock)