Della

Alig jut valami a hazai építőipari cégeknek a kínai gyárak idetelepítéséből

Az építőipar jövőre sem fog kikecmeregni a válságból, a csok plusz bevezetése ellenére is kevesebb lakás épülhet, mint az idén, az állami megrendelésekkel továbbra sem lehet számolni, az ipari ingatlanoknál – ahol egyáltalán van értelme beszélni élénk keresletről – pedig a hazai vállalkozások nem nagyon rúgnak labdába. Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke az utóbbival kapcsolatban kifakadt a Dellában: szerinte a külföldi – jellemzően távol-keleti és török – beruházók az építési munkálatokat többnyire házon belül oldják meg (kivételnek számít például a Market Zrt. megbízása a debreceni CATL-gyárnál), szinte az utolsó szögig külföldről, a hazájukból szállítanak ide mindent: a kivitelezéshez szükséges gépeket, munkásokat, de még az építkezésekhez szükséges tömegtermékeket is nem egy esetben Magyarországon kívül szerzik be. Párhuzamos építőipari zónák alakulnak ki az országban – mondja az elnök, aki a kormányzat felelősségét is felveti: szerinte vegyes vállalatok megbízására kellene rávenni a befektetőket.

Koji László arról is beszélt, hogy a közel 150 ezer építőipari vállalkozás közül sokan – főleg mikro- és kisvállalkozók – fejezik be vagy függesztik fel a tevékenységüket a válság miatt, a megfelelő vállalkozói tartalék hiányában. Emiatt a következő hónapokban még nehezebb lesz szakembert találnia a ház körüli felújításokhoz, javításokhoz annak, akinek még van erre pénze.

A kereslet drasztikus visszaesése miatt az idei év közepétől az építőanyag-gyártók, kereskedők 10–15 százalékos árengedményeket adnak, míg a kivitelezői árak 8–10 százalékkal esnek, de csak átmenetileg, mert a következő év derekáig várhatóan visszaemelnek a vállalkozások. Arról is szó esik, hogy a csok plusz mellett az energiahatékonyságot javító épületfelújítási programra is tett javaslatot az ÉVOSZ a kormánynak, ennek az elindulására is számítanak a jövő évtől. Valamint arról, mire használják az építőipar csúcsán álló, kormányközeli vállalatok a nyereségüket.

Legfrissebb epizódok
Háromharmad
Della
Első kézből
Ziccer
Buksó
Filéző
Reklámszünet
Zöldövezet
Nincs rá szó
Szintén zenész
Europoli
Ötkarikás szemek
Rendszerváltás30
Kilépők
Szerintem
Bárkiből valaki
Sorozatlövő
Határsértők
Olvasói sztorik