Az új vizsgálatban 481 faj közel 1 000 populációját tanulmányozták világszerte – számol be a University College London oldala. A szakértők arra voltak kíváncsiak, hogy az éghajlatváltozás üteme, illetve a földhasználat átalakulása miként hat az érintett emlősökre és madarakra. A csapat emellett azt is felmérte, hogy a védett területeknek és az állatok testméretének van-e szerepe a fennmaradásukban.
Az adatok azt mutatták, hogy a populációk zsugorodásának hátterében a legfőbb tényező a klímaváltozás gyorsasága.
Fiona Spooner, a University College London munkatársa szerint a madarak azért lehetnek jobban kiszolgáltatva az éghajlat-változásnak, mert a párzási időszakuk igen érzékeny a hőmérséklet alakulására. A klimatikus változás ezért megzavarhatja a szaporodási ciklusukat.
Az emlősök párzási időszaka sokkal rugalmasabb, és ez tükröződik az adatokban is”
– tette hozzá a kutató.
A felfedezés azt jelenti, hogy a globális felmelegedés sebességének növekedése egyre súlyosabb következményekkel járhat az állatvilágban.
Robin Freeman, a Londoni Zoológiai Társaság szakértője úgy véli, eredményeik azt mutatják, hogy a gyorsabb klímaváltozást tapasztaló régiókban a populációk is látványosabban csökkennek.
A kutató kiemelte: tanulmányuk nem azt jelenti, hogy az emberi földhasználatban tapasztalt változások ne lennének hatással a madarakra és az emlősökre. Igaz, a mezőgazdaság, a beruházások vagy az erdőirtás következményeinek felméréséhez további adatokra lesz szükség.
A legújabb eredmények ismét alátámasztották: a klímaváltozás egyre komolyabb nyomás alá helyezi az élővilágot.
(Kiemelt kép: Thinkstock)