A grönlandi jégtakaró 13 évnyi olvadását mutatja be az a videó, amelyet a NASA és az Európai Űrügynökség (ESA) műholdas adatai alapján állították össze – írja a Space.com. A kapcsolódó tanulmány alapján a jégtakaró szélei gyorsabban olvadnak, mint a közepe, a folyamat különösen azokon a helyeken jelentős, ahol a gleccserek a tengerbe lógnak.
Grönland 1998 óta aggasztó ütemben olvad, a felmelegedés okozta víztágulás után ez a folyamat járul hozzá a leginkább a globális tengerszint-emelkedéshez.
A NASA és az ESA egyaránt műholddal figyeli a régiót: előbbi szervezet ICESat-2-je lézerrel, az ESA CryoSat-2-je pedig radarral gyűjt adatokat. A nagyobb pontosság érdekében a kutatók mindkét eszköz információit felhasználták, az adatok legfeljebb 3 százalékos eltérést mutattak a jégtakaró magasságváltozásában.
A jégmagasság 13 év alatt átlagosan 1,2 méterrel csökkent, az egyes régiók között azonban jelentősek voltak az eltérések. A jégtakaró peremein átlagosan 6,4 méteres elvékonyodást mértek, a legsúlyosabb veszteséget pedig a Zachariae Isstrøm-gleccsernél regisztrálták, 75 méterrel. A videón a legjelentősebb elvékonyodást vörös szín jelöli.
2020 óta a CryoSat-2 és az ICESat-2 azonos pályán kering, az ESA és a NASA közös célja a szinkronizált adatgyűjtés. Thorsten Markus, a NASA ICESat-2 missziójának kutatója szerint nagyszerű látni, hogy a testvérmissziók egységes adatokat szolgáltatnak.