Elektori szavazatok száma:
218
289
Clinton
Trump
47,5
47,7
58,499,532
58,656,775
Mindenkit meglepett, Trump jó szereplése – még saját kampánystábját is. A The Hill egy magas rangú kampányforrástól úgy értesült, hogy saját exit-poll eredményeik azt mutatták, hogy jelentős hátránnyal fognak kikapni Hillary Clintontól. Sarah Huckabee kampányszóvivő pedig a Daily Beast egyik újságírójának elmondta: a kampány saját belső közvélemény-kutatásai ugyanannyira tévesek voltak, mint az összes többi felmérés.
Bármi történjék is, a Nap reggel fel fog kelni, és továbbra is Amerika lesz a Föld legnagyszerűbb országa, üzente a választás éjszakáján, szerda hajnalban a választópolgároknak Barack Obama amerikai elnök az egyik közösségi oldalon keresztül.
A hamarosan leköszönő elnök szerint kimerítő, feszült, “néha egyenesen furcsa” kampányidőszak zárult le.
Láttunk új dolgokat ez alkalommal, de ami nem újdonság, az az, hogy a demokráciánk mindig is harsány és rakoncátlan volt. Voltak már kemény és zsigeri érzelmeket megmozgató választások, de mindig erősebben kerültünk ki belőle.
El mensaje de Barack Obama a los estadounidenses: "No importa lo que pase, el sol saldrá en la mañana" https://t.co/KRM8v8mX8z pic.twitter.com/zkHVaysLva
— BBC Mundo (@bbcmundo) November 9, 2016
Obama hangsúlyozta: minden választópolgárnak hatalmában áll meghatározni az utat, melyen az ország halad, amit fontos, de törékeny ajándéknak nevezett.
“Ne csak republikánusként vagy demokrataként tekintsünk egymásra, hanem amerikai honfitársként. Adjuk meg egymásnak a tiszteletet, bánjunk egymással empátiával és rokonszenvvel, ahogy egy amerikaitól elvárható”, hangoztatta rövid videoüzenetében Barack Obama, aki szerint mindenkinek a saját döntésén múlik, hogy a legjobbat lássa honfitársaiban.
Amerikában a seriffeket is választják, az arizonai Maricopa megyében is ez a rendszer működik. Joe Arpaio, Donald Trump tanácsadója bevándorlási kérdésekben most kikapott a demokrata Paul Penzonetól. Arpaio arról vált hírhedtté, hogy rasszista módszerekkel szűrte az állítólagos illegális bevándorlókat, rengeteg eljárás is indult a 84 éves férfi ellen.
A média elhallgatási spirálja és az, hogy egy establishment ellenes jelöltről van szó, azt jelenti, hogy sokan nem merték bevallani a közvélemény-kutatásokban, hogy Trumpra fognak szavazni.
Ugyanez volt Magyarországon a Jobbik induló éveiben és a briteknél a Brexit esetében is.
Ezért jöhettek olyan exit pollok, hogy Clinton simán behúzza a választást.
GOD BLESS DONALD TRUMP! It's time to do the right thing, it's time to TAKE AMERICA BACK!!!#MAGA #AmericaFirst #LockHerUp #GodBlessAmerica pic.twitter.com/1mVrrs0kFF
— David Duke (@DrDavidDuke) November 9, 2016
Az egész elnökválasztás alatt nyíltan Trump-ellenes Huffington Post eltávolította oldaláról a szerkeszetői megjegyzést, amit odabiggyesztettek minden trumpos cikk alá. És amiben Trumpot úgy jellemezték, mint egy “hazug rasszista, nőgyűlölő, xenofób”, aki “politikai erőszakra bujtogat”. Mindezt azért, mert Trump már elnök.
Van több más választás is az USA-ban. Például a szenátusi: a demokraták 11, a republikánusok 18 államban nyerték el a helyeket, négy államban még nincs döntés. Itt a republikánusok állnak közelebb a szenátus uralásához. A képviselőházban már sikerült is a bravúr: 218 szék kell a többséghez, 219 már van nekik. Államok kormányzóit is megválasztották több helyen. Öt államban republikánus, négyben demokrata győzelem született, három államban még nincs döntés.
Eközben Clinton elvitte Nevadát is, de ez se túl sok elektor.
Magabiztosan, győzelemre készülve mentek a Clinton-kampány eredményváró rendezvényére, fellelkesülve a közvélemény-kutatások adatain. Ez lett a vége.
Bár nem feltétlen ezen a hat elektoron fog múlni minden. Az AP Utah-t is neki adja, ami azért érdekes, mert itt indult a független mormon Evan McMullin, aki a szavazatok ötödét megszerezte.
Emlékeznek még arra, mi történt a nyáron? David Cameron brit kormányfő tett egy merész vállalást, és az EU-ellenes népszavazásba vezette országát. Mindenki biztos volt benne a szavazás estéjéig, hogy szorosan, de meglesz a Remain, azaz a bentmaradás többsége. Ezt mutatták a közvélemény-kutatások is, mindenki bizakodó volt, aki nem akarta az unió széthullását. Aztán egyszer csak győzött a brexit, bedőlt a brit kormány, és senki sem tudott köpni-nyelni. Ismerős?
Ezzel 16 elektort mart fel magának. Hurrá. Közben, ha csak éppen hogy is, de Trump vezet sok szoros államban, így Wisconsinban, Michiganben és Iowában is. Clinton Nevadában és Pennsylvaniában is vezet többek között.
Washington állam – szóval nem a főváros – 12 elektora is Clinton ölébe hullott. Nehéz ilyet mondani, de ez tényleg papírforma volt.
Clinton már csak abban bízhat, hogy Michiganben, Wisconsinban, Pennsylvaniában és Nevadában győz. Ha egyiket is elveszíti, búcsút inthet a Fehér Háznak. Nevada és Pennsylvania elég jól áll a demokratáknak, de nagy bajban vannak Wisconsinban és főleg Michiganben.
A két államban alig kampányoltak, biztosra vették, hogy ott győzni fognak. Csak az elmúlt egy hétben tartottak ott kampányrendezvényeket, jelezve, hogy bajban lehetettek. Most kiderült, tényleg bajban voltak. Amikor ezt írjuk, Trump vezet mindkét államban, de csak pár tízezer szavazattal. Michiganben 62 százalékos a feldolgozottság, Wisconsinban 74 százalékos
Ahogy Donald Trump esélyei egyre javulnak az elnökség megszerzésére, úgy kezdi egyre több amerikai mérlegelni, hogyan tudná elhagyni az országot. Erre bizonyíték, hogy a hatalmas terheléstől összeomlott az a kanadai weboldal, ahol az állampolgárság megszerzésével, illetve bevándorlással kapcsolatos információk találhatóak.
A Citizenship and Immigration Canada nevű oldal nem bírta a terhelést, jelenleg is csak egy hibaüzenetet lát, aki felkeresi.
Oregon 7 elektora biztosan Clintoné, Nebraska 5-jéből pedig 4-et kap Trump a friss eredmények szerint. Michiganben eközben 24 ezer szavazatnyi különbségre feljött Clinton, tehát egy liberálisabb kisváros is megfordíthatja az állást. Senki, de senki sem gondolta volna, hogy a stabil demokrata fellegvárak, Michigan és Wisconsin lesz majd a nagy csatatér.
Emlékeznek arra, amikor pár hete arról írtunk, mekkora jelentőségük lehet az ún. third parties, azaz harmadik pártok jelöltjeinek? Bejött a dolog, a választás ultraszoros, és valóban minden egyes százalék számít. Ilyenkor királycsinálók lehetnek a pár százalékot összekaparó jelöltek. Márpedig a libertariánus Gary Johnson több államban 4-5 százalékokat, a zöld Jill Stein pedig átlagosan 1 százalékot kapott eddig. Ezek a százalékpontok pedig Floridát, Michigant, Wisconsint stb. simán befolyásolhatták.
Az AP amerikai hírügynökség már Trumpnak adta Floridát!
BREAKING: Trump wins Florida. @AP race call at 10:50 p.m. EST. #Election2016 #APracecall pic.twitter.com/bzh1foNMlO
— The Associated Press (@AP) 2016. november 9.
Közben Clinton vitte a kötelező Kaliforniát és Hawaiit, Trump pedig Idahót.
És Trump megnyerte a nagyon fontos Észak-Karolinát.
Főleg, ha belevesszük, hogy Trump totális antitézise, a halálig liberális Justin Trudeau vezeti jelenleg az észak-amerikai országot…
Nem véletlenül. Egyre inkább úgy tűnik, Donald Trump megnyerheti az elnökválasztást.
a
Az USA budapesti nagykövete már sejti, hogy 2017 elején le lesz cserélve, szóval az esélytelenek nyugalmával bulizhat az AmCham Hungary partiján. A képen még Lippai-Nagy Írisz, az AmCham vezetője látható. Így, Trump győzelméhez közel akár haláltáncnak is nevezhető ez.
Feszült figyelemmel nézik az eredményeket. Valószínű, hogy pár üveg pezsgő már a jégen várja a “kockás zászlót”.
Watching the returns at 9:45pm. #ElectionNight #MAGA🇺🇸 pic.twitter.com/HfuJeRZbod
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) November 9, 2016
Semmi meglepetés, ez várható volt.
Családi erőszakot sejtenek a hatóságok a Los Angeles melletti azusai lövöldözés hátterében. Mint korábban megírtuk, pont két választókör között tört ki lövöldözés. Egy ember meg is halt, ketten megsérültek.
Hillary Clinton behúzta Virginiát, ami nagyon fontos győzelem a számára ebben a rendkívül szorossá vált küzdelemben.
Michiganben még mindig 4 százalékkal vezet Trump, Wisconsinban 2 százalékkal megy a republikánus jelölt.