Elektori szavazatok száma:
218
289
Clinton
Trump
47,5
47,7
58,499,532
58,656,775
A szoros eredményt hozó államokban jelenleg ez a helyzet:
Trump vezet Michiganben, Wisconsinban, Floridában, Arizonában, Észak-Karolinában, Georgiában és New Hampshire-ben.
Clinton vezet Virginiában, Coloradóban, Iowában és Pennsylvaniában.
Minél nyugatibb államról van szó, annál alacsonyabb a feldolgozottság. Florida meg csak nem akar véget érni.
Ha le akarják győzni Donald Trumpot, akkor álljanak be kampánya mögé – üzente a Demokrata Pártnak a demokrata elnökjelöltségért küzdő Bernie Sanders (2016. május 19.)
Ennyi.
s
Két újabb eredmény jött meg: Clinton Új-Mexikót, Trump Missourit nyerte meg, ezzel 149:109-re módosult az állás Trump javára.
Már kedd éjjel érezhető volt az elnökválasztás okozta bizonytalanság a pénzügyi piacokon a Washington Post szerint. A Dow Jones index 446 pontot (2,4%), a Nasdaq 134 pontot (2,8%), az S&P 500 pedig 64 pontot (3%) vesztett. A befektetők nagy menedékének, az aranynak az ára máris felugrott 2,7 százalékkal, ahogy megnőtt rá a kereslet. Az ázsiai tőzsdék is marhára megrémültek. A CNN-ben azt is megtudtuk, a mexikói peso is nagyot esett a dollárral szemben, ami nem is csoda a latinókkal ellenséges Trump felfejlődése nyomán.
Breaking News: The Mexican peso has seen its steepest dive in more than 20 years tonight https://t.co/rbmLhxgGR2 pic.twitter.com/AnR7t8H2Iz
— Financial Times (@FT) 2016. november 9.
A CNN előrejelzése szerint Donald Trump nyeri Montana államot, ez ugyan csupán 3 elektori szavazatot jelent, de mostanra már ennek is felértékelődött a jelentősége.
Egyelőre túl korai jósolni Iowa és Nevada ügyében, mindkét állam 6-6 elektort jelent.
Utah szintén korai, 6 elektori szavazat, de itt még okozhat meglepetést a különutas Evan McMullin, aki főleg Trumptól veheti el a szavazatokat.
Ahogy említettük, Floridában továbbra is folyik az idegek tépése: 95 százalékos feldolgozottságnál Donald Trump vezet 49 – 47,8 százalékos arányban.
Ohióban 81 százalékos a feldolgozottság, itt is Trump áll az élen, 52,9 – 42,7 százalék a verseny állása.
Virginia nagyon billeg, 47,6 – 47,3 százalék volt az állás, Trump javára, a szavazatok 80 százalékos feldolgozottságnál, 81 százaléknál viszont Clinton átvette a vezetést, 47,5 – 47,4 százalék az állás
Georgiában sima Trump-győzelem várható, 45 százalékos feldolgozottságnál 58,1 – 39,2 arányban a republikánusoknak áll a zászló.
Észak-Karolinában szintén Trump áll jelenleg az élen, 49,9 – 47,5 az állás 78 százalékos feldolgozottságnál.
Michiganben egyelőre Trump áll az élen, 49,5 – 45,4 a pillanatnyi állás, de még csak a szavazatok 20 százalékát számolták meg.
New Hampshire-ben is van még min izgulni: 47,8 – 47 százalékos arányban Trump vezet, 30 százalékos a feldolgozottság.
Wisconsinban szintén a republikánus jelölt áll jobban: 50,8 – 44,1 százalék a megoszlás, 21 százalékos feldolgozottságnál.
Coloradóban 51 százalékos feldolgozottságnál Clinton vezet 49,4 – 43,2 arányban.
A kulcsfontosságú Pennsylvániában egyelőre magabiztos Clinton-előny figyelhető meg: 57,6 százalék – 39,2 százalék az állás a demokrata jelöltnek, de még csak a szavazatok negyedét dolgozták fel.
A Twitteren egyre többen írják ki magukból viccesen a rettegést, hogy nehogy megismétlődjön a 2000-es rémálom, amikor Al Gore és George W. Bush küzdelme olyan szoros válsztásba torkollt, hogy Floridában újra kellett számolni a voksokat. Bush jött ki jól ebből, ő marta el a floridai elektorokat.
Dear God, I’ll make it short and to the point. Please Lord, let this be over tonight. No Florida recount. That’s all.🙏🏻🙏🏻🙏🏻
— Ana Navarro (@ananavarro) 2016. november 9.
Megmaradt a republikánus többség a képviselőházban a CNN előrejelzése szerint, ami Clintonnak rossz jel, ha ő fog nyerni. Itt nehezebb ügyük is lett volna a demokratáknak, erős volt a republikánus többség a Kongresszus alsóházában. A szenátusi választások még nem dőltek el ennyire, ott nincs is akkora többsége a konzervatív oldalnak.
Connecticut Clintoné, ez 7 elektort jelent, eközben Trump elvitte Louisianát, ami 8 elektor a republikánus jelölt konyhájára.
A Clinton kampányközpontban egyre több az aggodalmaskodó arc, Trumpéknál viszont szélesednek a mosolyok.
És mindeközben Floridában még mindig nincs eredmény…
Donald Trump kampánya előre bekészített pár térképet, amivel megköszönheti gyorsan a Facebookon minden egyes államnak, hogy rá szavazott. Íme, Arkansas felé a köszönetnyilvánítás:
Hillary Clinton támogatói, a Clinton-kampány eredményváró rendezvényén, New Yorkban. A tekintetek mindent elmondanak. Szoros. Nagyon szoros.
Közben a New York Times adatgurujai szerint Clintonnak 50 százaléka esélye van jelenleg arra, hogy megnyerje az elnökválasztást.
Trump jelenleg nyerésre áll egy rakás kulcsfontosságú ingaállamban: Észak-Karolina, Florida, Virginia, Michigan, New-Hampshire, Ohio felé billen.
Amikor Nate Cohn, a New York Times adatguruja, és Nate Silver, a FiveThrityEight adatguruja is azt mondja, “hosszú éjszaka lesz”, akkor biztosak lehetünk abban, hogy ez egy nagyon-nagyon szoros eredmény lesz. Bekészítettük a kávékat – bár Florida olyan adrenalinlöketet ad, talán nem is lesz szükség a koffeinre, hogy ébren maradjunk.
This is going to be a long night.
— Nate Cohn (@Nate_Cohn) 2016. november 9.
Texas csak ideig-óráig volt szoros, Trump vitte el végül, ahogy a szomszédos Arkansas is az ölébe pottyant Ebből Texas volt értékesebb, Trump átvette a vezetést és már száznál is több elektora van.
Floridában lelassultak a szavazatszámlálók, hosszú ideig 91 százalékon állt a feldolgozottság, most is 92 százalékot mutat a CNN grafikonja, Trump vezet 49,2 – 47,6 arányban.
Ohióban hasonló a helyzet, igaz ott még csak 31 százalékon áll a szavazatok feldolgozottsága. Trump 49,2 – 46,9-re vezet.
Virginiában 66 százalékos feldolgozottságnál 49,5 – 45,4 az állás Trump javára.
Georgiában 29 százalékos feldolgozottságnál 62,5 – 35,1 arányban szintén Trump vezet.
Észak-Karolina is nagyon szoros, 69 százalékos feldolgozottságnál 48,8 – 48,7 az állás, Clinton 0,1 százalékos hátrányban.
New Hampshire-ben 49,9 – 45% az állás Clinton javára, de itt még csak a szavazatok 13 százalékát dolgozták fel.
Hasonó a helyzet Michiganben, ahol 48,7 – 46,2 Clinton előnye, de csak 11 százalékos a feldolgozottság.
Pennsylvaniában szintén: 5 százalékos feldolgozottságnál 54,9 – 30,8 Clinton javára.
Coloradóban 7 százalékos feldolgozottságnál 57,9 – 35,8 arányban Clinton vezet.
Ismerünk legalább egy embert, aki valószínűleg hasonlóan érez Floridával kapcsolatban, mint a mostani jelöltek:
Fontos államot, New Yorkot nyerte meg Clinton, ezzel 29 elektort szerzett egy csapásra.
Trumpé lett Kansas, Nebraska, Wyoming, Észak-Dakota és Dél-Dakota, ezek kevés elektorral rendelkező államok.
Korai lenne eredményt mondani sok államban, ezen belül a republikánus fellegvár Texas meglepő, de Arizona, Colorado, Florida, Észak-Karolina, Michigan, Georgia, Virginia is szoros.
Clintonék jelenleg a New York-i Peninsula Hotelben vannak, követik az eredményeket. Hillaryval van férje, Bill, valamint lányuk Chelsea és a férje és gyerekei is (egyikük Hillary-mintás ruhában) – írja a Politico. Kis lazacot, sült zöldséget és Bill számára vegán pizzát fogyasztottak, de sült krumpli is akadt. Eközben Hillary Clinton beszédén már dolgoznak, Bill viszont nem tervez megszólalni az eredményhirdetésen.
Beszédet intézett a néphez Barack Obama elnök a BuzzFeeden keresztül. Nagyjából arról szólt a beszéd, hogy Amerikát csak megerősíti még egy ilyen bizarr választás is, és az amerikaiaknak örülni kell a demokráciának, elmenni szavazni nemcsak most, hanem polgármesterre is, ha kell. Azt is kérte az elnök, hogy a választópolgárok legyenek kedvesebbek egymáshoz. Mindegy is, mi történik, a nap ugyanúgy felkel majd Amerika felett, ami a Föd legnagyszerűbb országa.
President Obama has a special #ElectionNight message for you: “No matter what happens, the sun will rise in the morning” pic.twitter.com/OPH39vqvHE
— BuzzFeed News (@BuzzFeedNews) 2016. november 9.
Mindkét állam 9-9 elektori szavazatot tesz hozzá Donald Trump jelenlegi eredményéhez. Eközben Florida továbbra is túl szoros és hasonló a helyzet Arkansasban is, ahol Bill Clinton korábban kormányzó volt.
Homokkal telepakolt dömperekkel kerítették be a Trump Towert és a Peninsula Hotelt, ahol a republikánus és a demokrata jelöltek várják az eredményeket. A magyarázat szerint erre biztonsági okokból volt szükség. Egyrészt a dömperek védenek az esetleges autóba telepített pokolgépek ellen, illetve a biztonsági szakértők szerint akkor is hasznos segítséget nyújthatnak, ha komolyabb demonstrációkra kerülne sor.
Row of heavy dump trucks filled with sand are providing a protective barrier for Trump Tower on #ElectionDay pic.twitter.com/DW2bpZBB3D
— Katie Pavlich (@KatiePavlich) November 8, 2016
Paul Wertheimer biztonsági szakértő a Wired magazinnak nyilatkozva annyit mondott: “soha nem láttam olyan választást az Egyesült Államokban, ahol ilyen intézkedésekre lett volna szükség”.
Nagyon vicces hibára figyeltek fel Donald Trump hivatalos weboldalán szemfüles netezők. A sajtóarchívum webcímét megpiszkálva el lehetett érni, hogy a weboldal nyitóképén egy tetszőlegesen választott szöveg jelenjen meg.
Erre természetesen lecsaptak a vicces kedvű trollok és egy sor csodálatos megoldással álltak elő:
The internet just had a ridiculously fun time with this url hack of Trump’s website https://t.co/mmvVXSOK80 pic.twitter.com/6dv6F8HgnG
— Kashmir Hill (@kashhill) November 8, 2016
Példa a rossz webdesignra
Donald Trump’s website has been hacked and the world will never be the same pic.twitter.com/lbWxmIgWHh
— Cabot Phillips (@cabot_phillips) November 8, 2016
Ted Cruz a Zodiákus – utalva rá, hogy Trump egykori republikánus ellenfele hasonlít a horoszkópos sorozatgyilkosról készült fantomképekre.
Seriously, whoever made Donald Trump’s website should be ashamed of themselves. This is SO EMBARRASSING https://t.co/LiQ3s328Yu pic.twitter.com/bXG0mbesbv
— Shoshana Weissmann (@senatorshoshana) November 8, 2016
Olyan kár, hogy csak most jöttünk rá erre a hibára.
Lássuk be, Shoshana Weissmannak igaza van.
A legfontosabb állam, amin gyakorlatilag az egész elnökválasztás múlik, körömrágóan izgalmas. A CNN-en 20 percenként mondanak új eredményeket és már az említésétől kiráz minket a hideg. “Too early to call” azaz még nem lehet megmondani az eredményt – mondogatja Wolf Blitzer. Jelenleg 3 469 644 szavazat Clintonnak és 3 357 250 Trumpnak. De ez 5-10 percenként változik. Ki tudja mi lesz.
Rengeteg államban zárták be a szavazóköröket, a CNN egyből öntötte magából az előrejelzéseket, hol ki nyerhetett:
Illinois, New Jersey, Massachusetts, Maryland, Rhode Island, Delaware, Washington D.C. Clintonnak,
Oklahoma, Tennessee, Mississippi Trumpnak hajolt be (a RealClearPolitics Dél-Karolinát is odaadta Trumpnak).
Floridát még mindig nem lehet megtippelni, de Pennsylvania és New Hampshire is lutri.
Mint azt ma már megírtuk, a leendő elnök szempontjából nem mindegy, milyen többségű szenátus és képviselőház felett kell dolgoznia. Néhány szenátort és az összes képviselőt újraválasztják most, megnéztük a RealClearPoliticsen, mi a helyzet.
A szenátusi választáson jelenleg úgy tűnik, a republikánusok behúzzák Kentuckyt, Ohiót, Dél-Karolinát, a demokraták pedig Vermontot. A képviselőházban eddig 7 demokrata és 13 republikánus hely kelt el. A kormányzói választásokon még nincs eredmény.
Az ABC News exit-poll felmérései szerint Trump nagyobb félelmet kelt a választókban, mint Clinton, különösen a nők körében: a nők 43 százaléka tartaná ijesztőnek a Trump-elnökséget, míg a férfiaknál ez a szám csak 31 százalék. A Clinton-szavazók 72%-á rémül meg egy Trump-elnökség lehetőségétől, miközben a Trump-támogatók 59%-a Clinton elnökségétől.