Titkolt megállapodást kötött egymással Vajda Zita – aki a Matolcsy Györggyel való idén nyári házasságkötésekor felvette a jegybankelnök vezetéknevét – és az a Mediaworks Hungary Zrt., amely a tavaly októberi bezárásáig kiadta a Vajda és Matolcsy viszonyát leleplező Népszabadságot – tudta meg a 24.hu.
A Népszabadság a bezárását közvetlenül megelőzően tárta fel a kapcsolatot, és azt, hogy
- a jegybankban a legjobban fizetettek egyikeként havi nettó bő 1,1 millió forint ütötte nemzetközi szakmai titkárként Vajda markát,
- majd az MNB-ből való távozása után még ennél is több jövedelemhez jutott a jegybanki alapítványoktól. (A pozícióiról csak az idén augusztusi házasságkötés után mondott le.)
- Kiderült az is, hogy Vajda Zita testvére is a jegybankban kapott munkát,
- az alapítványok szerződtek egy olyan könyvelő céggel, amelyben Vajda Zita anyja dolgozott.
- Az is napvilágra került, hogy már a Nemzetgazdasági Minisztériumban is egymás mellett dolgozott Matolcsy és Vajda,
- és Matolcsy 2010-ben részt vett Vajda diplomaosztóján a Szegedi Tudományegyetemen – két nappal az után, hogy Vajda elkezdett volna dolgozni az NGM-ben. Az egyetem nem hívta meg az akkor nemzetgazdasági miniszteri posztot betöltő Matolcsyt, vagyis magánemberként vett részt az eseményen.
- Vajda Zita mind a mai napig hallgatója annak a doktori iskolának a Pécsi Tudományegyetemen, amelyet bőkezűen támogatnak a jegybanki alapítványok. Ösztöndíjáról is csak két év jogviszony után, idén a házasságkötés után mondott le.
- A Zoom.hu már idén nyáron írta meg, hogy Vajdát lakáshoz segítette a jegybank kedvezményes, szuperolcsó munkáltatói kölcsön révén, amiből az egyik legnagyobbat kapta a nő.
Vajda Zita jó fél évvel a Népszabadság megszüntetése után, idén tavasszal személyiségi jogi pert indított a Mediaworks-szel szemben a bezárást megelőző cikksorozat egyes állításai miatt.
Nem árt felidézni: a Mediaworks nem sokkal a lap ma már több bírósági határozat szerint is jogsértő leállítása után az Orbán Viktor jó barátjaként elkönyvelt Mészáros Lőrinc felcsúti polgármester közelébe sodródott, aztán pár hónapra rá, idén márciusban vált hivatalossá, amit mindenki tényként kezelt: a milliárdos érdekeltsége lett a cég.
Vajda a bíróságtól személyiségi jogi jogsértés miatt igényelt jogvédelmet, és kérte feltehetően a jogsértés jogkövetkezményeinek megállapítását.
A személyiségi jogi perekben a felperes (ez esetben Vajda Zita) jellemzően azt állítja, hogy a jó hírnevét megsértették, becsületébe gázoltak, ezért a bánatpénzként is felfogható sérelemdíj mellett esetleg mást is vár az őt megsértő alperestől – például bocsánatkérést, vagy azt, hogy az alperes vállalja, tartózkodik a további jogsértéstől. Igényelheti akár a jogsértő tartalom eltávolítását is a lap internetes felületéről.
Egy éve még lesöpörte a kiadó Vajda panaszát
Sokatmondó, hogy a Mediaworks tavaly, még a Népszabadság létezésekor egészen másként állt Vajda Zitához. Akkor a Mediaworks nem adott helyt Vajda hasonló jellegű, helyreigazítási igényének, mert megalapozatlannak találta azt, hiszen a Vajdáról és Matolcsyról megjelentek mind megfeleltek a valóságnak. Helyreigazítási per is indult, ám mielőtt élesbe fordult volna az egész, Vajda az első tárgyalás előtt visszavonulót fújt, elállt a pertől – ahogyan most is. De akkor a Mediaworks semmiféle megállapodást, dokumentumba foglalt vállalást nem tett Vajda felé.
Van még egy lényeges eltérés az újságkiadó cég akkor és most tanúsított hozzáállása között. Egy éve a cikkeket gondozó csapat már előre készült az esetleges perekre, és a Mediaworksöt képviselő ügyvéd is elment a helyreigazítási per tárgyalására, hogy megvédje a lap igazát. Most azonban a Mediaworks mintha azelőtt feladta volna a védekezést, hogy bármi történt volna a bíróság előtt: a cég ellenkérelmet – amivel védené magát, érvelne Vajda álláspontjával szemben – nem nyújtott be, és meghatalmazott ügyvédet sem állított ki, noha több jogász dolgozik mind a mai napig a számos lapot kiadó vállalatnál.
Szerettük volna megtudni a két féltől, miben állapodtak meg. Az is érdekelt volna minket, hogy a Mediaworks, amelynek hírnevét bizonyára fényesítette a jegybankelnök és beosztottjának közpénztízmilliókat megdézsmáló viszonyáról szóló cikksorozat, miért változtatta meg hozzáállását a nő igényéhez. Sem a cég, sem Matolcsy Zita nem reagált. A nőt próbáltuk elérni több csatornán, egyebek mellett azon az e-mail címén is, amelyről levelet küldött szerkesztőségünkbe nyáron egy másik, a lakáshiteléről szóló ügyben szemlézett cikk eltávolítását kérve. Kértünk segítséget a jegybanktól és a jegybanki alapítványoktól is, hogy levelünk célba találjon, de elzárkóztak a segítségtől.
Bár titkolt megállapodás születhetett, érdemes azért a közeljövőben figyelemmel kísérni a peresített cikksorozat írásait a ma már csak archívumként működő nol.hu-n, mert helyreigazító közlemények is felbukkanhatnak az oldalon, vagy akár el is tüntethetik az inkriminált írásokat.
Kiemelt képünkhöz a Népszabadság 2016. szeptember 10-i címlapját használtuk fel.