Halott majmok hullanak a fákról Mexikóban egy kíméletlenül erős hőhullám miatt – írja az IFLScience. A helyzetet aszály is súlyosbítja, ráadásul a hőmérséklet a következő hetekben várhatóan tovább fog emelkedni.
Az AP beszámolója szerint már legalább 138 bőgőmajom pusztult el a szélsőséges időjárási körülmények miatt május 16-a óta, sokuk pedig megbetegedett. Egy állatorvos elmondása szerint az állatok hőgutát kapnak, kiszáradnak és belázasodnak, amibe belehalnak, ha nem kapnak időben segítséget.
Mexikó környezetvédelmi minisztériuma elismerte, hogy tömeges pusztulás zajlik az ország két déli államában, ám azt nyilatkozták, hogy ennek oka egyelőre tisztázatlan. Mint közölték, a hőguta és a kiszáradás csak a lehetséges magyarázatok egyike, az is elképzelhető, hogy alultápláltság vagy a földeken használt rovarirtószerek okozzák.
A bőgőmajmok a világ leghangosabb állatai, üvöltéseik akár 4,8 kilométeres távolságból is hallhatóak. Jelenleg legalább 15 fajuk ismert, mindegyik Közép- és Dél-Amerika erdőiben honos. A tömeges pusztulási hullám elsősorban a mellényes bőgőmajmokat (Alouatta palliata) érinti, amelyeket a Természetvédelmi Világszövetség Vörös listája a sebezhető kategóriába sorol.
Ezek az állatok hozzászoktak a trópusi melegekhez, a mostani forróság azonban még az ő számukra is soknak bizonyul. És ezzel nincsenek egyedül: a hőség az embereknek is megterhelő, március közepe óta legalább 26 ember vesztette életét a hőség miatt Mexikóban, ahol a hónap hátralévő részében akár 45 Celsius-fokos hőmérsékletek is várhatóak.