Tudomány zöldövezet

Az Antarktiszon észlelték az ausztráliai tüzek füstjét

Handout / STATE CONTROL CENTRE - VICTORIA EMERGENCY SERVICES / AFP
Handout / STATE CONTROL CENTRE - VICTORIA EMERGENCY SERVICES / AFP

A 2019–2020-as katasztrofális ausztráliai tűzszezon óta először észlelték az Antarktisz felett a dél-ausztráliai bozóttüzek füstjét – írja a The Guardian. A tudósok az Antarktiszi-félsziget északi csücskénél, a György király-szigeten lévő Profesor Julio Escudero bázison, egy chilei kutatóállomáson detektálták a részecskéket.

A jelet először december 21-én fedezték fel, és a következő héten is érzékelhető maradt.

A részecskék legalább 5 kilométer magasra jutottak a légkörben.

A Victoria állambeli Grampians Nemzeti Parkban tomboló lángok már több mint 76 ezer hektárt érintettek és legalább három házat pusztítottak el. A tüzek továbbra is égnek, bár a tűzoltók szerint a körülmények enyhültek. Egy másik, nyugat-ausztráliai tűzvész nagyjából 3200 hektárt sújtott.

Dr. Raúl Cordero, a Groningeni Egyetem munkatársa – akinek csapata az érintett bázist működteti – elmondta, hogy a bozóttüzek füstjéből származó szén amint a felszínre hull, növelheti a hó olvadását. A folyamat következtében a táj sötétebb lesz, ami az elnyelt többletenergia révén tovább gyorsítja az antarktiszi olvadást.

Cordero korábban megállapította, hogy a 2016 és 2020 között vett minták alapján az antarktiszi turisztikai és kutatási tevékenységekből származó feketeszén-szennyezés látogatónként 83 tonnával fokozhatja a hóolvadást. A szakértő szerint a tüzekből származó részecskék pontosan ugyanolyan hatással vannak a hóra, mint a hajók által használt dízel égetéséből származó anyagok.

A füst jelét a NASA felszíni fotométer-hálózata észlelte, a rendszer a napsugárzást és azt méri, hogy a légkörben lévő szénrészecskék mennyit nyelnek el belőle. „A műszerek lehetővé teszik számunkra, hogy ne csak a részecskék jelenlétét, hanem a részecskék típusát is érzékeljük” – mondta Cordero, hozzátéve: elég biztosak benne, hogy a füst forrása az ausztráliai tűzrendszer.

A kutató szerint a részecskék mennyisége továbbra is viszonylag alacsony, az Antarktisz feletti füst pedig nem volt elég koncentrált ahhoz, hogy a műholdak kimutassák. A szennyeződést az Antarktisz-félszigeten azonosították, ahol a kontinens kutatási létesítményeinek mintegy fele található, a szenet a chilei állomástól mintegy 200 kilométerre lévő argentin Marambio bázison is detektálták.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik