Tudomány zöldövezet

Veszélyes határhoz közeledik az emberiség

Szajki Bálint / 24.hu
Szajki Bálint / 24.hu

A friss adatok alapján idén jó eséllyel átléphetjük az 1,5 Celsius-fokos felmelegedési küszöböt – írja a ScienceAlert. A 2015-ös párizsi klímaegyezményben az emberiség vállalta, hogy 2100-ra az iparosodás előtti szinthez képest lehetőleg 1,5, legfeljebb 2 Celsius-fokban korlátozza a globális átlaghőmérséklet emelkedését, sajnos a drasztikus lépések elmaradása miatt egyre távolabb kerülünk a céltól.

A feljegyzések kezdete óta a tavalyi volt a legmelegebb év, a szakértők azonban most úgy vélik, a csúcs idén megdől. A megállapítások a Copernicus EU-s klímafigyelő szolgálat, a Berkeley Earth és az Egyesült Királyság Meteorológiai Hivatalának adatain alapulnak, és a Bakuban zajló klímacsúcs idején tették közzé őket.

Az év elején még a természetes El Niño okozott meleget, ám a viszonylagos hőség egészen néhány hónappal ezelőttig kitartott. Az éghajlatváltozás már most súlyos hatást gyakorol a természetre és az emberi közösségekre a szélsőséges időjárási események felerősítésével, ám a helyzet a következő évtizedekben tovább romlik majd.

A rekordokat döntögető esőzések és áradások, a gyorsan erősödő trópusi ciklonok, a halálos hőség, a könyörtelen szárazság és a tomboló erdőtüzek, amelyeket idén a világ különböző részein láttunk, sajnos az új valóságunk és a jövőnk előképét jelentik

– mondta Celeste Saulo, a Meteorológiai Világszervezet (WHO) főtitkára.

Érdemes hozzátenni, hogy az 1,5 Celsius-fok idei átlépése még nem jelenti a párizsi klímaegyezmény bukását, hiszen az abban megfogalmazott cél évtizedes átlagon alapul. Sok kutató szerint ugyanakkor problémás, ha a határt átlépjük, és további aggodalomra ad okot, hogy az emberiség nem tesz eleget a klímaváltozás elleni küzdelemben.

Mark Howden, az Ausztrál Nemzeti Egyetem munkatársa arra figyelmeztetett, hogy amennyiben a világ vezetői és az iparágak nem fékezik meg rövidesen a kibocsátást, a század végére a 3 Celsius-fokos felmelegedés lehet a realitás. Mint hozzátette, már most is jelentős következményeket látunk a Föld szinte minden rendszerében, pedig évtizedes szinten a melegedési átlag még csak mintegy 1,25 Celsius-fokos.

A bakui COP29 klímacsúcsot a beszámolók szerint a házigazda Azerbajdzsán arra használja, hogy újabb megállapodások szülessenek a fosszilis tüzelőanyagokkal kapcsolatban. A kutatók, elemzők és más szakemberek mára meglehetősen szkeptikussá váltak az éves ENSZ-találkozók hasznosságát illetően.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik