Az elkerülhetetlen összeomlást felé halad az antarktiszi végítélet-gleccser – írja a New Scientist. A képződményt hat éven keresztül vizsgálta egy amerikai és brit kutatókból álló csoport, ez idő alatt pedig rengeteg érdekességre jöttek rá.
A Thwaites-gleccser egy hatalmas, méretben a Brit-sziget és Florida nagyságát megközelítő jégtömeg.
Ebben az esetben a víz már olyan nagy városokat is fenyegetne, mint New York, Sanghaj és Kolkata.
A Thwaites-gleccsert elérni rendkívül nehéz, de a száztagú kutatócsoport repülők, hajók és víz alatti robotok segítségével alaposan meg tudta vizsgálni. A szakértők többek között rájöttek, hogy a képződmény kifejezetten sérülékeny, mivel egy tenger alatti sziklaágyon áll, így az egyre melegedő tengervíz folyamatosan olvasztja. A sziklaágy ráadásul leejt, ezért ahogy visszahúzódik a gleccser, egyre nagyobb jégfelületet ér a víz.
Mindezek a tudósok szerint instabillá teszik a gleccser helyzetét, és elkerülhetetlenné annak visszahúzódását. A kérdés csak az, mennyire lesz gyors ennek menete. Jelenleg a 23. századra becsülik a Thwaites-gleccser jegének teljes eltűnését, viszont ha az emberiség csökkenti a szén-dioxid-kibocsátását, akkor a folyamat lassítható lehet.