Elkészítette első képét a NASA James Webb űrteleszkópja a Teremtés oszlopaiként ismert, gázokból és porból álló felhőoszlopról – írja az MTI az űrügynökség közleménye alapján.
A Földtől 6500 fényévnyire, a Tejútrendszerben található nevezetesség a Hubble űrteleszkópnak köszönheti a hírnevét, amely 1995-ben és 2014-ben készített róla felvételt. A 2021 decemberében a világűrbe küldött, 10 milliárd dolláros James Webb-teleszkóp azonban még részletesebb képet tár elénk, ugyanis infravörös kamerái segítségével képes áttörni az oszlopok homályos részein. Itt számos, épp születőben lévő csillag található, amelyek ragyogó vörös gömbök képében jelenik meg a mostani felvételen.
A nagyjából nyolc fényévnyi területet feltérképező felvételt a teleszkóp NIRCam elnevezésű, az emberi szem számára láthatatlan hullámhosszon alapuló, közeli infravörös spektroszkópiás berendezés segítségével készítette. A NASA szerint az új felvétel segítséget nyújt a tudósoknak, hogy felülvizsgálják a csillagok alakulásáról szóló modelljeiket, pontosabban meg tudják állapítani az újonnan született csillagok számát, valamint a térségben lévő gáz és por mennyiségét.
A James Webb, amelynek az az első színes felvételeit júliusban tették közzé, a Földtől 1,5 millió kilométerre végez megfigyeléseket. Az eszköz egyik fő feladata a csillagok életciklusának a tanulmányozása, emellett a Naprendszeren kívüli bolygók, az úgynevezett exobolygók felkutatása és vizsgálata is fontos feladata.