A Kaliforniai Egyetem munkatársa által vezetett amerikai-francia-holland csoport légi felvételek, műholdas mérések és számítógépes modellek segítségével mutatta ki, hogy 1979 óta a térség 176 medencéjében miként gyorsult fel a jégolvadás – írja az MTI.
2009 óta az Antarktisz évente nagyjából 252 milliárd tonnányi jeget veszített, az 1979-90 közötti időszakban ez évente 40 milliárd tonnát tett ki. Ez azt jelenti, hogy az elmúlt négy évtizedben csak a régióban elolvadt jég 13,2 milliméterrel emelte meg a tengerszintet.
Az olvadás mostani mértéke 15 százalékkal magasabb, mint azt egy egy évvel korábbi tanulmányban kimutatták.
Ez csak a jéghegy csúcsa”
– hangsúlyozta Eric Rignot, a Kaliforniai Egyetem szakértője és a kutatás vezetője.
A kutató szerint a jelentős eltérés oka az, hogy a mérések kimutatták, a viszonylag stabilnak tartott Kelet-Antarktisz 51 milliárd tonna jeget veszít évente. A szakértők eddig úgy vélték, hogy a kelet-antarktiszi térség jobban ellenáll azoknak a drasztikus változásoknak, amelyek a Nyugat-Antarktisz jégtakaróit sújtják.
A nyugat-antarktiszi és az Antarktisz-félszigeti olvadás a jégveszteség mintegy négyötödét teszi ki. A kelet-antarktiszi olvadás növeli annak a kockázatát, hogy a következő évszázadban több mint tíz lábnyival (több mint három méterrel) emelje a tengerszintet
– állapította meg Rignot.
Michiel van den Broek, az Utrechti Egyetem munkatársa hozzátette, a kelet-antarktiszi Wilkes-föld jégolvadása a tudomány számára egy új terület, és nagyon fontos feladat kideríteni, hogy mi is történik ott.
Kiemelt fotó: Pixabay