Ádázul üldözik a hatóságok Bige Lászlót, a színfalak mögött viszont, úgy fest, a műtrágyakirály megfér az ország első számú oligarchájával, Mészáros Lőrinccel. Piaci forrásaink szerint cégeik gond nélkül üzletelnek:
A növénytermesztőknek természetesen gondoskodniuk kell a tavaszi tápanyag-utánpótlásról, a szereplők kiléte azonban pikánssá teszi a felállást.
Hiszen az eladó Nitrogénművek a piacvezető hazai műtrágyagyártó, Bige László érdekeltsége. Bige az egyik leggazdagabb magyar vállalkozó, aki évek óta a hatóságok célkeresztjében van.
- Börtönt kért rá az ügyészség, miután hűtlen kezeléssel és vesztegetési pénz elfogadásával vádolják,
- 11 milliárd forintra büntette a versenyhivatal kartellezés miatt,
- az agrárminiszter pedig úgy mutatta be vidéki körútján Bigét, mint aki 36 milliárd forinttal károsította meg a magyar gazdatársadalmat, Nagy István mesterségesen megemelt árakról és extraprofitról beszélt.
Eközben a Nitrogénműveknél az év végén és 2022 elején bevásárló Agrolink Zrt. az ország leggazdagabb emberének és egyben legnagyobb földbirtokosának, Mészáros Lőrincnek az érdekeltsége.
Az első számú NER-oligarcha és az állami hatóságok kereszttüzébe került Bige üzlete azért is váratlan fejlemény a politikai felállást figyelembe véve, mert amíg a felcsúti milliárdos Orbán bizalmasa, addig Bige nyíltan beszél arról, hogy el akarják venni tőle a műtrágyás birodalmát, Csányi Sándor ássa a sírját, és mindez a miniszterelnök jóváhagyásával történik. Sőt, Bige beállt Márki-Zay Péter összellenzéki miniszterelnök-jelölt mögé, pénzzel is támogatva a kampányát.
Ami a másik felet illeti, Mészáros Lőrinc folyamatosan terjeszkedik az agrárbizniszben, összesen már 45 ezer hektárra teszik mezőgazdasági területeit, ezzel lekörözte Csányit is. Az OTP-vezért az összvagyonukat tekintve is megelőzte már a felcsúti milliárdos, legújabban pedig mezőgazdasági integrátorként akar megbirkózni vele: tavaly júniusban jegyezték be új cégét, az Agrolink Zrt.-t. Az lenne a dolga, amit klasszikusan az integrátorok nyújtanak a mezőgazdasági termelőknek, azaz ellátják őket alapanyagokkal (gépekkel, műtrágyával, vetőmaggal), egyben megoldják a finanszírozást is. Az utóbbihoz megfelelő hátteret jelent a részben Mészáros érdekeltségében álló, három pénzintézetből összeolvasztott szuperbank, az OTP versenytársának kitalált Magyar Bankholding. A terv ambiciózus, korábbi közlések szerint az idén már 500-700 ezer hektár termőföldet vonnának be valamilyen módon az integrációba, ez a hazai 4,3 millió hektáros szántóterület nagyjából 15 százaléka.
Erőteljes Agrolink-nyomulásról egyelőre nem számoltak be a lapunk által megkérdezett kereskedők, de azt észlelték, hogy a Nitrogénművek által meghirdetett Black Friday alkalmával Mészárosék vásároltak a kedvezményesen kínált műtrágyából, és bár kínálnak eladásra is belőle, jobbára a Mészáros-birodalom ellátásával foglalkoznak. Az egyik nagykereskedő cég tulajdonosa arról beszélt, hogy tudomása szerint 10 ezer tonna műtrágyát vett az Agrolink, amikor a Bige csoport kedvezményes akciót hirdetett: 217 ezer forintos tonnánkénti áron adták a pétisót 700 kilogrammos zsákos kiszerelésben, ha legalább 1 vagonnyit (24 500 kilogrammot) vásárolt a vevő. A kereskedő szerint ez jó árnak számít, nem lehet olcsóbban hozzájutni ehhez a minőséghez.
Gyors áttörést nem várnak a kereskedők, szerintük legalább 3-4 év kell ahhoz, hogy beinduljon az integrátorüzlet. Mészárosnak az elsőségért ráadásul a Csányi-féle agrárbirodalom ékkövével, a KITE Zrt.-vel kell megmérkőznie. A KITE csaknem 320 milliárd forint forgalmat hozott össze 2020-ban, ezzel messze a legnagyobb mezőgazdasági integrátor. Hogy legyen még csavar a történetben: a KITE-t 2013-ban Csányi happolta el Bige elől, egy nem túl elegáns húzással. Bige be akart szállni az integrátorbizniszbe, de hoppon maradt, sőt a KITE nem forgalmazta többé a műtrágyáját. Bigének így a nulláról kellett felépítenie a Genezis Partnerhálózatot, amin keresztül ki tudja szolgálni a gazdálkodókat műtrágyával, növényvédőszerrel, szaktanácsadással.
Az OTP-vezér tagadja, hogy a Bige-birodalom megszerzésére hajt, ugyanakkor tény, hogy cége, a KITE dobta fel a versenyhivatalnál Bigééket, az eljárás végén bő 11 milliárd forint büntetést kapott a műtrágyakirály féltucat cége, a KITE pedig büntetés nélkül úszta meg az ügyet annak ellenére, hogy a legjelentősebb integrátori szereplője volt a feltételezett jogsértésnek.
Ugyanakkor a versenyhivatali gigabírsághoz fogható összeget akar Bige is behajtani Csányiékon. Durván tízmilliárd forint a tétje ugyanis annak a kártérítési pernek, amelyet évekkel ezelőtt indítottak, mert a cseles tulajdonosváltás után a KITE Zrt. nem kért többé a Nitrogénművek műtrágyájából, nem teljesítve hosszú távú szerződéses kötelezettségeit, és ez érzékeny veszteséget okozott Bigének.
Üzletfelekről nem nyilatkozhatnak – ezzel hárították el a Bige csoportnál a kérdést, hogy valóban üzletelnek-e a Mészáros-birodalomhoz tartozó Agrolinkkel. Arról sem adhatnak információt, milyen eredményt hozott a decemberben meghirdetett Black Friday-akció, mennyi műtrágyát értékesítettek eddig. Annyit árultak el, hogy a tavalyi szezonnal összehasonlítva eddig durván 30 százalékkal kevesebb a műtrágyamegrendelés a hazai piacon. De ebből messzemenő következtetéseket nem érdemes levonni, hiszen még lehet rendelni, és tudják is teljesíteni, azonban a hirtelen beköszönő tavasz súlyos logisztikai problémákat okozhat a szezon végére halogatott beszerzések következményeként – tették hozzá. Negyedéves piaci jelentésükből az is látható, hogy 12 százalékkal növelték termelésüket az elmúlt év hasonló időszakához képest, ugyanakkor ez a mennyiség messze nem fedezi az energiapiaci válság miatt bekövetkezett gyárleállások elmaradt termelési volumenét. Arra nem vállalkoztak, hogy megbecsüljék, várhatóan mennyire esik vissza az idén a műtrágyafelhasználás, és azzal együtt a terméseredmények.
Az Agrolink Zrt. sem árult el konkrétumokat kérdésünkre, hogy vásároltak-e Bigééktől műtrágyát, de azt elismerték:
A mezőgazdasági termékek nagykereskedelmével is foglalkozó AgroLink Zrt. minden olyan céggel partneri viszonyra törekszik, melyek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy integrátori vállalatunk a legmagasabb színvonalú szolgáltatásokat nyújtsa a vele szerződésben lévő gazdálkodóknak.
Az ambícióikat feszegető kérdésre azt felelték, hogy az AgroLink Zrt. az agrárium teljes vertikumában jelen kíván lenni.
„Ez üzlet, nem politika” – mondta nagybirtokos forrásunk, ráerősítve, hogy Bige és Mészáros cégei eddig is üzleteltek egymással. Gyakorló gazdálkodók, kereskedők ebben nem látnak különöset, a lapunk által megkérdezett agrárszakemberek egybehangzóan állítják, hogy tapasztalataik szerint a Bige-féle pétisó Közép-Európában a legjobb minőségű. Nem tapad össze a tárolás során, így egyenletesen lehet kijuttatni, ami alapvetően befolyásolja a termésmennyiséget. Létezik olcsóbb, például ukrán nitrogénműtrágya, de tonnánként néhány ezer forintért nem érdemes kockáztatni a termésmennyiséget – mondják.
Innen nézve az Agrolink tehát racionálisan vásárolt a kormány által a gazdák megkárosítása miatt megbélyegzett Nitrogénművektől – a politikai szálak kibogozása még várat magára.