Tudomány zöldövezet

Sok mindent el tudna viselni az emberiség, ha nem egymás nyakát szorongatnánk

Varga Jennifer / 24.hu
Varga Jennifer / 24.hu
Évmilliók óta nem volt olyan magas a légköri szén-dioxid-szint, mint napjainkban. Ennek negatív hatásait már ma is érezzük, a jövő azonban még súlyosabb következményeket tartogat. Az emberiség példátlan küldetéssel néz szembe, a kibocsátás csökkentéséért tett erőfeszítések viszont lassulni látszanak, miközben a természet elkezdett nem éppen kedvezően reagálni az éghajlat átalakulására. Egyre több szakember gondolja úgy, hogy komolyabban kellene vennünk az alkalmazkodás kérdését. Erről beszélgettünk Haszpra László légkörfizikussal, akivel lakhatatlanná váló területek és kültéri munkára alkalmatlan időszakok is szóba kerültek.

Az adatokból egyértelmű, hogy nemcsak a civilizáció vagy az emberiség történetében, hanem a bolygó elmúlt több millió évében is példátlan körülményekkel kell szembenéznünk. A Föld kibocsátásunk hatására alapjaiban változik meg, a természet pedig aggasztó módon reagál. Az emisszió mérséklése továbbra is fontos feladat, de egyre több kutató látja úgy: el kell kezdenünk érdemben foglalkozni az alkalmazkodással is.

Haszpra László légkörfizikussal, a HUN-REN Atommagkutató Intézet munkatársával, A klímatudomány 10 üzenete egy élhető jövőért című nyilatkozat egyik aláírójával beszélgettünk adatokról, kilátásokról és lehetőségekről.

*

A klímapolitikában rengeteg a mozgó elem, sok szempontot kell mérlegelni. Pusztán a tudós szemével mire kellene alapozni a döntéshozatalt?

Legfőképp az adatokkal jól alátámasztott ismereteinkre. A világban régóta folynak az üvegházhatású gázokkal kapcsolatos mérések, bőségesen elegendő információnk van arról, hogy a kibocsátásunk mekkora része marad meg ténylegesen a légkörben, és hogy ez a maradék az, ami meghatározó az éghajlat szempontjából.

Ma már azt is látjuk, hogy a természetben is megjelentek a visszacsatolások, változik a természetes emisszió, és nem az előnyünkre. A jégmezők zsugorodása például szintén erősíti a felmelegedést, a legfőbb ideje lenne tehát visszafognunk a kibocsátásunkat.

Nagy probléma, hogy az óceánok miatt komoly késleltetés van beépítve a rendszerbe, amit most megtapasztalunk, az néhány évtizeddel korábbi tevékenységünk eredménye. Már ma is megszenvedjük a 35–40 Celsius-fokos hőhullámokat, az aszályokat, az árvizeket, el lehet képzelni, mi lesz itt 30 év múlva.

Valamit tenni kellene, de a személyes véleményem szerint egy nyolcmilliárdos társadalom túl nehezen mozdul.

Varga Jennifer / 24.hu

A hatás már bent van a csőben, emiatt egyre fokozottabb figyelmet kellene fordítanunk a megváltozó helyzethez való alkalmazkodásra.

Érzékeny kérdésről van szó, mert sokan félreértik. Az adaptáció nem jelenti azt, hogy a kibocsátás csökkentéséről lemondunk, mert az emberiség alkalmazkodóképessége is véges.

Kanyarodjunk vissza a visszacsatolásokhoz. A klímakommunikációban hagyományosan a hangsúly azon volt, hogy a kibocsátásunk az üvegházhatás révén miként melegíti légkört, de manapság egyre több szó esik a bolygó egyéb reakcióiról. Mit tudunk ezekről a folyamatokról?

A visszacsatolásokat már a 19. század végén felfedezték, Svante August Arrhenius az 1890-es évek táján, mai szemmel primitívnek tűnő modelljébe bevette, hogy amennyiben melegebb lesz a légkör, úgy több vízgőz fér el benne, a vízgőz pedig a legerősebb üvegházhatású gázként egyből megsokszorozza a többlet szén-dioxid hatását. Azt is észrevette, hogy a melegebb klímában, ahogy olvadnak a gleccserek és a jégmezők, kevesebb napfényt vernek vissza, így több energia nyelődik el a felszínen, megint csak melegítve a környezetet.

Ma már tudjuk, hogy a természet, a bioszféra kibocsátása is változik. Az elmúlt bő egy évtizedben sokunkat izgalomban tartott a metán természetes emissziójának gyors növekedése, mint kiderült, ennek hátterében főként a közép-afrikai mocsaras területek időszakos kiterjedése, valamint a részben kiszáradó, más helyszíneken azonban éppen nedvesedő Amazónia áll, azaz maga az éghajlatváltozás.

Számtalan további visszacsatolást lehetne említeni. Egy idő után már hiába csökkentjük az emissziónkat, ha a természetben az üvegházhatású gázok többlete miatt elszabadultak ezek a folyamatok.

A laikusok körében talán a szibériai permafroszthoz kötődő visszacsatolási folyamat a legismertebb: ahogy a régió felmelegszik, a korábban tartósan fagyott talaj felolvad, ezáltal pedig kibocsátó lesz. Erről a jelenségről mit tudunk?

Ez is egy természetes folyamat, a permafrosztban hatalmas mennyiségű szerves anyag van megkötve, ezeknek a bomlási sebessége pedig hőmérsékletfüggő, sőt, a kapcsolat exponenciális. Erősen idézőjelbe tett szerencse, hogy oxidációs folyamatok is zajlanak ebben a melegedő talajban, ezért a metán egy része üvegházhatás szempontjából kevésbé hatékony szén-dioxid formájában kerül a levegőbe.

Miért éppen ez a két vegyület a legfontosabb üvegházhatású gáz?

A rövid válasz: közvetlenül ezeknek a légköri mennyiségét tudja az ember a leginkább befolyásolni. Valójában a vízgőz a legerősebb üvegházhatású gáz a légkörben, ám az önmagában nem okozhat éghajlatváltozást, hiszen a párolgás eredményeként kerül az atmoszférába, amennyiben pedig nem változik a hőmérséklet, akkor a vízgőztartalom sem módosul. A szén-dioxid ezzel szemben a rendszer termosztátjaként működik, ha elindít egy folyamatot, a vízgőz ráerősít.

Milyen módszerekkel mérhető az, ahogy a termosztátot csavargatjuk?

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Olvasói sztorik