Napjainkban rengeteg vadon élő állatfaj egyedszáma csökken, a folyamatban pedig nagy szerepet játszik az emberi tevékenység is. Azt azonban nem könnyű megállapítani, hogy az emberek pontosan mennyi állat haláláért is felelősek. Egy új tanulmányban a szakértők elkészítették az eddigi legpontosabb becslést arra vonatkozóan, hogy mekkora szerepet is játszunk a fajok populációjának csökkenésében – számol be az Anthropocene.
Jacob Hill, a New York-i Állami Egyetem munkatársa kollégáival 1970 óta megjelent tanulmányok adatait elemezte. A szakértők olyan kutatásokat vizsgáltak, amelyekben GPS nyomkövetőt és egyéb jeladókat használtak fel. Hillék így összesen 305 szárazföldi faj közel 43 ezer elpusztult példányának információihoz fértek hozzá.
A legnagyobb problémát a legális vadászat jelentette, amely az összes haláleset 17 százalékáért volt felelős.
Bár a legtöbb állat pusztulását természetes tényezők okozták, Hill szerint fajunk így is komoly fenyegetést jelent a természetre. Az ökoszisztémában ritkán fordul elő, hogy egy ragadozó kipusztulásig vadásszon egy zsákmányfajra, az ember azonban olyan ütemben pusztítja az állatokat, hogy bizonyos élőlényeket már a kihalás fenyeget.
A szakértők kiemelik, hogy tanulmányukban lehetnek pontatlanságok. A madarak és emlősök például felülreprezentáltak voltak a vizsgálatban, az elemzésben ráadásul főként észak-amerikai kutatásokat vettek alapul. Az alapvető megállapítások ugyanakkor az állatok szélesebb populációjára is igazak lehetnek: az ember rengeteg vadon élő fajt pusztít.
Kiemelt fotó: iStock