Rekordszámú vércse gyűlt össze a Kárpát-medencében vonulásukra készülődve – derül ki a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) közleményéből. A szervezet Kékvércse-védelmi Munkacsoportja idén szeptember 18-án 11 751 példányt számoltak össze 49 különböző helyen, ami csaknem 600-al több, mint a korábbi, 2014-es csúcs.
A tömeges őszi gyülekezés a kék vércsék egyik jellegzetes viselkedése. Augusztus közepétől a szeptemberi vonulásig nap közben sok helyen megfigyelhetőek kisebb csapataik, amint egy-egy gabonatarló felett szitálva zsákmányolnak az ilyenkor rajzó hangyák, az őszre felszaporodó sáskák és mezei pockok sokaságából vagy a rögökön ülve tollászkodnak.
Napokon belül elkezdődik azonban az intenzív vonulás: a vércsék túlnyomó többsége elhagyja régiónkat, hogy 8500 kilométeres vándorútjuk végén Afrika déli részében töltsék a telet.
A kék vércsék (Falco vespertinus) kistestű sólyomfélék, amelyek Magyarországon fokozottan védettek, a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) pedig mérsékelten veszélyeztetett kategóriába sorolja őket. A szakértők szerint jelenleg körülbelül 50-100 pár él világszerte, állományukat fészkelőhelyek hiánya, az élőhelyvesztés, az áramütés, a közúti elütések és a ragadozók is veszélyeztetik.
Hazánkban a kék vércse elsősorban az ország középső és keleti részén, az Alföld sík vidékein költ. Télen Délnyugat-Afrikába vonulnak, ahol a Dél-Afrikai Köztársaság északi részétől Namíbián és Botswanán keresztül Angoláig, Zimbabwéig és Zambiáig telepszenek le. A többi sólyomféléhez hasonlóan nem épít saját fészket, költéséhez elsősorban a varjúfélék fészkeit foglalja el.