Olyan állatot örökített meg egy farmer a dél-ausztráliai Beachportban, amelyet 130 éve kihaltnak véltek a régióban – írja a The Guardian. Frank Pao-Ling Tsai tyúkjait védve pillantotta meg az egyedet.
A ragadozó elvitte a gazda egyik baromfiját, ám a férfinek sikerült lefotóznia, mielőtt még kereket oldott volna. A farmer nem tudta, milyen faj lehet a barna, fehér foltos, hosszú farkú állat, ezért felvette a kapcsolatot a természetvédelmi hatóságokkal.
A szakértők csapdát állítottak fel, így sikerült elkapni az állatot. Mint kiderült, egy óriás erszényesnyest prédálta a tyúkokat.
Ross Anderson vadőr szerint ez az első hivatalos megfigyelés azóta. Az utóbbi időszakban történtek nem megerősített észlelések, de a térségben senki sem fotózta le vagy tartotta a kezében a fajt.
Az óriás erszényesnyest Ausztráliában veszélyeztetett, Tasmaniában pedig sebezhető státuszú. A becslések alapján már csak mintegy 14 ezer egyed maradhatott a természetben.
Dél-Ausztráliában az élőhelyük elvesztése, a ragadozók, illetve a macskákkal és a rókákkal való versengés miatt haltak ki. Anderson szerint nem tudni, hogy a most befogott egyed honnan származik, talán egy fogságból elszökött állatról vagy egy messziről idevándorolt, magányos egyedről van szó.
A vadőrök állatorvoshoz vitték az óriás erszényesnyestet, hogy ellenőrizzék, nincs-e benne mikrochip, mivel néhányat fogságban tartanak. Kezelték rühesség ellen, mielőtt DNS-mintát vettek volna tőle. A tervek szerint idővel szabadon fogják engedni.
A szakértők azt tervezik, hogy a későbbiekben kamerák és csapdák segítségével monitorozzák majd a faj lehetséges jelenlétét a környéken. A helyieket arra kérték, ne állítsanak saját csapdákat.