Tudomány zöldövezet

Kéjgázzal mérgezzük a Földet

Egy friss tanulmány alapján a növekvő kéjgázkibocsátás (N2O) veszélyezteti a párizsi klímaegyezmény céljainak megvalósítását – írja az MTI.

A kéjgáz egy olyan üvegházgáz, amely háromszázszor erősebb, mint a szén-dioxid, és több mint 100 éven át megmarad a légkörben.

Az amerikai Auburni Egyetem szakemberei által vezetett nemzetközi csapat arra jutott, hogy a kéjgáz-kibocsátás gyorsabb mértékben nő az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) által készített emissziós forgatókönyveknél, és megegyezik azon előrejelzéssel, mely szerint a globális átlaghőmérséklet 3 Celsius-fok fölé emelkedhet. A párizsi klímaegyezmény célja, hogy kevesebb mint 2 Celsius-fok, ideális esetben nem több mint 1,5 Celsius-fokban korlátozzuk a felmelegedést.

Kép: Getty Images

A friss adatok alapján a nitrogén-dioxid-emisszió 20 százalékkal nőtt az iparosodás kora előtti időszakhoz képest, az 1750-es 270 ppb-ről 2018-ra 331 ppb-re. A leggyorsabb növekedést az utóbbi 50 évben figyelték meg az emberi tevékenység által előidézett kibocsátás miatt.

A légköri kéjgáznövekedést túlnyomó részben a mezőgazdasági tevékenység idézi elő, és az élelmiszer, illetve az állatok tápláléka iránti növekvő kereslet tovább fogja növelni

– mondta Hanqin Tian, az Auburni Egyetem Klíma és Globális Változás Kutatóintézetének igazgatója és a tanulmány társszerzője.

Parvadha Suntharalingam, a Kelet-Angliai Egyetem munkatársa szerint az új vizsgálat az eddigi legátfogóbb és legrészletesebb képet adja a kéjgázkibocsátásról és annak éghajlatra gyakorolt hatásáról. „Ez az új elemzés azonosítja azokat a tényezőket, amelyek a kéjgáz folyamatos légköri növekedését idézik elő és felhívja a figyelmet arra, hogy hatékony csökkentési stratégia kidolgozására van szükség, ha korlátozni akarjuk a globális felmelegedést és el akarjuk érni a kitűzött klímacélokat” – tette hozzá a szakértő.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik