Az ENSZ Kábítószerellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatala (UNODC) szerint csökken az afrikaielefánt-agyar és az orrszarvútülök iránti kereslet – írja az MTI. A szervezet 2020-as vadvilági bűnözéssel foglalkozó jelentése alapján ezen termékek feketepiaca is kisebb lett. Ez azonban önmagában nem jelenti azt, hogy az élővilág nagyobb biztonságban lenne.
Az elmúlt években a hatóságok által lefoglalt áruk között megnőtt a tigrisekből készült termékek száma, és a kereskedők is élénkebb érdeklődni kezdtek az egyéb nagymacskák testrészei iránt, amelyekkel az előbbi termékek helyettesíthetők.
A tobzoska a globális vadkereskedelem legnagyobb áldozata az emlősök körében: 2014 és 2018 között megtízszereződött a tobzoskapikkely-lefoglalások száma. A szakemberek 149 országra és régiójára kiterjedő, mintegy 180 ezer csempészáru-lefoglalásra vonatkozó adatokat elemezték.
Az adatbázis szerint közel 6 ezer fajt, köztük emlősöket, hüllőket, korallokat, madarakat és halakat érintett az illegális vadkereskedelem 1999 és 2019 között. A vadvilági bűnözés minden országban befolyásolja a biológiai sokféleséget, az emberi egészséget, a közbiztonságot és a társadalmi-gazdasági fejlődést.
A vadon élő fajok illegális kereskedelmének felszámolása nemcsak a biodiverzitás megőrzése, hanem a jövőbeli közegészségügyi vészhelyzetek megelőzése miatt is kulcsfontosságú. A jelentés rámutat, hogy az állatok vadászata természetes élőhelyeiken, majd levágása és illegális értékesítése növeli a zoonózisok, azaz az állatokról emberre terjedő betegségek kialakulásának kockázatát.
Kiemelt kép: Getty Images