A Nature Ecology & Evolution folyóiratban megjelent tanulmány szerint az emberiség számos módon képes növelni a vadvilágban a rák kialakulásának esélyét – íjra az IFLScience. Az atombalesetekből származó szivárgás, a genetikai sokféleség csökkenése, a táplálékforrások megváltozása, illetve a különböző környezeti szennyeződések mind veszélyt jelentenek az élővilágra.
A kutatók minden vizsgált fajnál azonosították a rákot, az emberi aktivitásról pedig tudott, hogy nagymértékben befolyásolja a rák arányát az embereknél
– nyilatkozta Mathieu Giraudeau, az új tanulmány vezető szerzője. A szakértő hozzátette, az emberi tevékenység hasonló módon hathat a természetes és a mesterséges környezetek lakóira.
A korábbi vizsgálatok alapján a csernobili atomkatasztrófa után az erőmű környékén a daganatok igen gyakorivá váltak a madaraknál. Az új tanulmány szerzői szerint más atombalesetek helyszíneinél, például Fukusimánál, eddig feltehetően alulbecsülték a katasztrófa mértékét.
A daganatok kialakulásának kockázatát a genetikai sokféleség sérülése tovább növelheti. A kisebb populációkban például a beltenyészet hatására nagyobb eséllyel jelenhet meg a betegség.
Fontos faktor emellett a táplálkozás megváltozása is. Ahogy a vidéki és a városi környezet egyre inkább összeolvad, egyre több állat találkozik az emberek által fogyasztott ételekkel. Ezek a táplálékok azonban nem minden esetben megfelelőek az élőlények számára.
Hasonló módon veszélyesek lehetnek a különböző vízi ökoszisztémákba áramló kémiai szennyeződések. Bizonyított, hogy az érintett vegyületek rákos megbetegedést válthatnak ki az embereknél és a fogságban élő állatoknál, és gyanítható, hogy ez a vadvilágban sincs másként.
A kutatók szerint a következő lépés az, hogy felmérjék a természetben élő állatoknál a daganatos megbetegedések arányát. Ehhez mindenekelőtt azonosítani kell azokat a biológiai nyomokat, amelyek alapján könnyedén kimutatható a rák a vadállatoknál.
(Kiemelt kép: Thinkstock)