Andrew Baker, a Queenslandi Technológiai Egyetem munkatársa 2013-ban fedezte fel a feketefarkú Swainson-erszényesmenyétet és az ezüstfejű erszényesmenyétet – írja az IFLScience.
Viszonylag ritkán lehet új emlősfajokat felfedezni az olyan fejlett országokban, mint Ausztrália
– nyilatkozta Baker. A szakértő hozzátette, a két fajt hegycsúcsok közelében azonosították, ahová a klímaváltozás elől menekülhettek fel.
A kutatók szerint Ausztráliában a legrosszabb az emlősök pusztulási aránya. Baker most abban bízik, hogy a két faj védetté nyilvánítása segíteni fog.
Az állatvilágban nem ritka, hogy az élőlények kockáztatnak a párosodás kedvéért, egyes fajok azonban a biztos halált vállalva szaporodnak.
Ilyen élőlények az erszényesmenyétek is. A párzási szezon megkezdésekor ugyanis a hímek felhagynak a táplálkozással és az alvással, és egész nap a párosodásra koncentrálnak. A megterhelő tevékenység hatására a hímek általában elpusztulnak, így gyakran előfordul, hogy egy populációban a szezon végére csak nőstények maradnak.
Úgy tűnik, hogy a szokatlan viselkedés jól bevált, hiszen az erszényesmenyétek évmilliók óta léteznek. Az európaiak megérkezése azonban veszélybe sodorta az állatokat. A gyarmatosítók ugyanis veszélyes ragadozókat (például macskákat) hoztak magukkal, ráadásul a tájat is átalakították.
Baker 2015-ben két másik erszényesmenyétfajt is azonosított, ezek természetvédelmi besorolására viszont még várni kell. A szakértő bízik benne, hogy az évek során egyre több újabb fajt fedezhet fel Ausztráliában.
(Kiemelt kép: Thinkstock)