Az indonéz környezetvédelmi minisztérium csütörtökön jelentette be, hogy egy elpusztult példány tetemére bukkantak Jáva szigetén – számol be a Mongabay.com. A 30 év körüli hím halálának hátterében természetes okok állhattak, az első vizsgálatok sem mérgezésre, sem külső sérülésekre utaló nyomokat nem mutattak ki. A szakértők a közeljövőben újabb teszteket fognak elvégezni, hogy megállapítsák a halál pontos okát.
A jávai orrszarvú (Rhinoceros sondaicus) mára csak az Ujung Kulon Nemzeti Park területén fordul elő. A park szakértői a héten szerencsére jó hírekkel is szolgáltak: fotócsapdáik képei alapján idén már két borjú is született.
A szakértők februárban két nőstény, Puri és Dewi mellett is láttak egy-egy borjút. A kicsik nemét egyelőre nem sikerült megállapítani.
Mamat Rahmat, a park igazgatója szerint mind izgatottak a születések miatt.
Reméljük, hogy az elnök és a környezetvédelmi miniszter el tudnak jönni, hogy elnevezzék a kicsiket
– nyilatkozta a szakértő.
A jávai orrszarvú populációjáról azért nincsenek pontos adatok, mert a kutatók nem akarják helyszíni vizsgálatokkal megzavarni a faj szaporodását. Ehelyett fotócsapdák segítségével igyekeznek adatokat gyűjteni.
A számítások alapján a két születéssel és egy halálozással 68-ra nőtt az egyedszám. A fajt napjainkban 29 kifejlett hím, 24 kifejlett nőstény és 15 fiatal példány képviseli.
Bár az elmúlt időszakban sikerült némi javulást tapasztalni a populációnál, a faj továbbra is veszélyben van. A jávai orrszarvúk egykor Délkelet-Ázsia-szerte előfordultak, mára azonban csak Jáva nyugati csücskében lelhetőek fel. Az állatokra a betegségek és az orvvadászat mellett egy potenciális cunami is komoly fenyegetést jelenthet.
A szakértők szerint az Ujung Kulon Nemzeti Park élőlényeinek egy részét érdemes lenne más területre áttelepíteni, ezzel növelve a faj fennmaradásának esélyét. Az indonéz hatóságok és a természetvédők 2015 óta keresik a rinocéroszok újabb lehetséges otthonát.
(Kiemelt kép: AFP PHOTO/INDONESIA ENVIRONMENT MINISTRY)