Nagyvilág

Dicséretet kapott a magyar parlament

Parlament címlap (parlament, országgyűlés)
Parlament címlap (parlament, országgyűlés)

A Rágalmazás Elleni Liga (ADL) elnevezésű amerikai zsidó szervezet nyilatkozatban üdvözölte, hogy a magyar parlament olyan törvénymódosító indítványról tárgyal, amelynek értelmében büntetéssel sújthatnák azokat a képviselőket, akik kirívóan sértő, illetve gyűlöletet keltő kifejezéseket használnak.

A European Jewish Press (EJP) honlapján kedden közölt állásfoglalásban felidézik, hogy Gyöngyösi Márton, a Jobbik parlamenti képviselője az Országgyűlésben november végén zsidó származású képviselők, illetve kormánytagok felmérését sürgette. Az állásfoglalás emlékeztetett arra is, hogy a jobbikos képviselő kijelentéseit elítélte Orbán Viktor miniszterelnök és Szijjártó Péter államtitkár is.

Nyilatkozatában Abraham H. Foxman, az ADL országos igazgatója elismerte, hogy a gyűlöletbeszédet, illetve a törvényes politikai nyilatkozatot elválasztó vonal nem húzható meg mindig egyértelműen. De bizakodásának adott hangot, hogy az új jogköröket nem használják ki az ellenzéki politikai nézetek büntetésére.

Amennyiben az új törvény hatékony eszköz lesz, az összes olyan gyűlöletkeltő nyilatkozatot szankcionálni kell, amelynek célpontját a faji, vallási, etnikai, illetve nemzeti csoporthoz, vagy a lakosság más, az emberi személyiség lényegi vonásain alapuló csoportjaihoz való tartozás jelent – hangsúlyozta az igazgató.

A nyilatkozatban megemlítik azt is, hogy egy idén végzett felmérés szerint az antiszemita megnyilvánulások továbbra is aggasztóan magas szintet érnek el tíz európai országban, köztük Magyarországon

Az Országgyűlés alkotmányügyi bizottságában a kormánypárti és MSZP-s tagjok is támogatásukról biztosították december elején azt a fideszes módosítót, amelynek értelmében az Országgyűlés elnöke és az ülést vezető elnökök új jogkörökkel felruházva az ülésről történő kizárással, illetve pénzbírsággal sújthatnák a kirívóan sértő kifejezéseket használó képviselőket.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik