HIRDETÉS
Nagyvilág

Meghalt Ferenc pápa – mi jön most?

Getty Images
Getty Images

Nyolcvannyolc éves korában meghalt Ferenc pápa. Ferenc pápától Balavány György Elment a reformok pápája, aki reményt adott az egyháznak és a világnak című írásával búcsúzik. Ezen a videón azt nézheti meg, hogyan gyűlik a tömeg a Szent Péter-bazilika előtt, itt pedig a gazdag életét bemutató képgalériánkat láthatja.

De mi jön most?

A részleteket a New York Post szedte össze. Cikkükből kiderül, hogy több évszázados protokoll van arra, mi történik a pápa halála után. A Vatikánban részletes törvények írják le, mik a következő hetek teendői, hogy biztosítsák az új pápa megválasztását, illetve a hatalom átadását részére.

A gyászidőszaktól egészen a választásig és a szavazólapok égetéséig a következőre számíthatunk.

Sede vacante, azaz a szék üres

  • Hagyományosan ez az időszak több hétig is eltarthat, hiszen a pápát el kell temetni, a Vatikán pedig készül az utódválasztásra.
  • Ez idő alatt a Bíborosi Kollégium ideiglenesen átveszi az irányítást.
  • Az ír származású Kevin Farrell bíboros, aki a pápa halálát is bejelentette, mostantól a Szentszék adminisztrációját és pénzügyeit irányítja.
  • Ő felügyeli a pápai lakosztály lepecsételését, és a temetés előkészítését is.
  • A Vatikánnal kapcsolatos fontosabb döntéshozatalt felfüggesztik.

A konklávé

A vatikáni eljárásrend szerint a Ferenc pápa halálát követő 15-20. napon belül meg kell kezdeni a találkozót, ahol a bíborosok szavazhatnak a következő pápáról. Erre a Sixtus-kápolnában kerül sor – ez a Vatikán híres, Michelangelo festményeivel díszített terme. A belépés előtt a bíborosok titoktartási esküt tesznek, majd az ajtókat lezárják. A konklávé kezdete után a bíborosok addig nem hagyhatják el a Vatikánt, amíg meg nem választják az új pápát. Sem telefonhoz, sem internethez, sem újságokhoz nem férhetnek hozzá ebben az időszakban.

A 253 bíboros közül csak 138 szolgálhat elektorként a konklávéban – a korábbi 120 fős határhoz képest –, közülük is csak azok, akik még nem töltötték be a nyolcvanat.

Fehér füst vagy fekete?

A bíborosok napi kétszer két szavazást tartanak mindaddig, amíg az egyik jelölt a szavazatok több mint kétharmadát meg nem szerzi. Titkos szavazatukat úgy adják le, hogy egy imát mondanak, majd szavazólapjaikat egy nagy aranykehelybe helyezik. A kártyákon az Eligo in Summum Pontificem latin szavak szerepelnek, amelyek azt jelentik: Legfelsőbb pápaként választom.

Ha nem születik a többség, a szavazólapokat kályhába teszik, és egy adalékanyaggal kiegészítve elégetik – az anyag fekete füstöt termel, amely jelzi a külvilág felé, hogy még mindig nem választottak pápát. Az üléseket egy napra felfüggesztik, ha három nap alatt nem születik többség. A folyamat ezután ismét a korábban említett formában folytatódik egészen addig, amíg nincs több mint kétharmados többség.

Pápánk van!

Miután megvan a többség, a titkos szavazásban használt cédulákat egy másik adalékanyaggal égetik el – ez immár fehér füstöt termel. Zárt ajtók mögött megkérdezik az új pápát, hogy elfogadja-e a pozíciót, és milyen nevet kíván felvenni. Ezután a kápolnában trónra ül, a többi bíboros pedig egyenként jelentkezik, hogy engedelmességet esküdjön neki.

Nem sokkal ezután a Szent Péter-bazilika főerkélyén jelentik be, hogy ki lett az új pápa.

66 fotó

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Olvasói sztorik