Egy friss tanulmány megerősíti, hogy a Covid-19 nemcsak az emberek, hanem az állatok körében is folyamatosan terjed – írja a ScienceAlert. A kutatók egy brazíliai állatkert lakóit vizsgálták meg, a 47 érintett példány közól 9 produkált pozitív tesztet a SARS-CoV-2-re.
Az egyedek valószínűleg emberektől kapták el a vírust.
A Minas Gerais-i Szövetségi Egyetem szakértői szerint az állatkertek egyedülállóak a járványtani ember-állat interakciók szempontjából. Egy ilyen intézmény többféle taxonómiai csoportba tartozó vadon élő állatfajnak ad menedéket relatív közelségben, és gyakoriak az állatok és az emberek közötti érintkezések, különösen a gondozók esetében.
A kutatók a Belo Horizonte-i Állatkertben gyűjtöttek mintákat 2021 novembere és 2023 márciusa között. A csapat három vírusgenomot tudott szekvenálni, egy sörényes farkasban és egy dámszarvasban az alfát, egy nyugati síkvidéki gorillánál az omikront mutatták ki. A kórokozót összesen három gorillánál, két sörényes farkasnál, egy pantali macskánál, egy Guazauvirá-szarvasnál, egy gímszarvasnál és egy dámvadnál észlelték.
A vírus RNS-e kapcsolatot mutatott az érintett régióban lévő emberi mintákkal, a fertőzések valószínűleg a gondozók révén történtek. Érdekes módon miután az állatkert 2022 februárjában újranyitott, több példány fertőződött meg, mint a lezárások alatt, 2021 novembere és 2022 januárja között. A fertőzött egyedek egymáshoz viszonylagos közelségben éltek.
A kutatók már a SARS-CoV-2 2019 decemberében történt felfedezésekor tartottak attól, hogy a kórokozó képes fajok között terjedni. Ez nemcsak az állatokat fenyegeti, hanem arra is lehetőséget teremt, hogy a vírus természetes gazdáiban tovább fejlődjön, majd újabb járványokat indítson el.
Az állatkerti állatok járványügyi védelme részben az emberekkel való érintkezések, részben a természetvédelmi programokban részt vevő egyedek miatt elengedhetetlen. A nyugati síkvidéki gorillák például súlyosan veszélyeztetettek, és igen fogékonyak a fertőzésre.