Nem bírta elviselni a ránehezedő nyomást, és gyenge kűrt futott az oroszok 15 éves, doppingbotrányba keveredett műkorcsolyázója, Kamila Valijeva, aki így nem szerzett érmet és csak a 4. helyen végzett a nők versenyében a pekingi téli olimpián.
Az oroszok egyik legsikeresebb edzője, a válogatott jelenlegi tanácsadója, Tatyjana Taraszova a doppingteszthelyzet miatti túlzott nyomással magyarázta Valijeva sikertelen szereplését.
Sajnálom, erre nincsenek szavak. Megverték, egyszerűen megölték
– mondta a Szport-Ekszpressznek.
Az állami tulajdonú orosz televíziós csatorna, a Rosszija 1 riportere, Andrej Zsurankov ennél is messzebb ment.
„Láttatok mindent, kedves barátaim. Sajnálom. Tisztelt sportvezetők, megsemmisítettétek és tönkretettétek a világ legtehetségesebb, legfényesebb műkorcsolyázóját. Nála tehetségesebb gyerek még nem született ebben a sportágban. Mindössze 15 éves, de amin keresztülment, azt még soha senki nem élte át” – mondta.
A kétszeres világ- és hétszeres Európa-bajnok Irina Szluckaja (aki 2002-ben, Salt Lake Cityben ezüstöt, négy évvel később Torinóban bronzot szerzett) úgy fogalmazott, ennek az olimpiának Kamila Valijeva a legnagyobb hőse.
Nem lehet kibírni az ilyen nyomást! Azok, akik üldözték, a kemény szavakkal hátba szúrtak egy kislányt!
Legyünk őszinték: lehetetlen átélni azt, amin ő keresztülment. És mégis kiment, harcolt, próbálkozott. De lelkileg összetört” – mondta.
A női műkorcsolyázók versenyét végül az orosz Anna Scserbakova nyerte meg honfitársa, Alekszandra Truszova, illetve a japán Szakamoto Kaori előtt.
Valijeváról a múlt héten derült ki, hogy egy december végén adott doppingmintájának vizsgálata pozitív eredménnyel zárult. Ezért a pekingi csapatverseny érmeit nem adták át – az oroszok megnyerték a viadalt –, s egészen hétfőig kérdéses volt, hogy folytathatja-e szereplését a játékokon.
Az Orosz Olimpiai Bizottság az ilyenkor automatikus előzetes eltiltást felfüggesztette, ám döntését a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB), a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) és a Nemzetközi Korcsolyázó Szövetség (ISU) is megtámadta a nemzetközi Sportdöntőbíróságnál (CAS), mely ugyanakkor hétfőn helybenhagyta a határozatot. A bíróság magát a doppingesetet még nem vizsgálta.