Tudomány zöldövezet

Mérgező víz végezhetett több száz elefánttal

NATIONAL PARK RESCUE / AFP
Elefánttetem Botswanában, 2020-ban.
NATIONAL PARK RESCUE / AFP
Elefánttetem Botswanában, 2020-ban.

Mérgező víz végezhetett azzal a több mint 350 elefánttal, akik rejtélyes körülmények között múltak ki Botswanában – írja a The Guardian. A szakértők régóta próbálnak rájönni, mi ölhette meg az állatok, most egy új tanulmány végre választ adhat a kérdésre.

2020 májusában és júniusában szokatlan dologra figyeltek fel Botswanában. Mindenféle korú elefántok kezdtek el körbe-körbe sétálni, majd élettelenül rogytak össze a földön. Az esetet a valaha látott legnagyobb tömeges elefántpusztulásnak és természetvédelmi katasztrófának nevezték a tudósok.

Számos elmélet született, hogy mi állhatott a jelenség hátterében, egyesek mérgezésre, mások pedig egy ismeretlen betegségre gyanakodtak. Egy friss kutatás azonban azzal a magyarázattal állt elő, hogy az elefántok vesztét algavirágzás okozhatta.

A tanulmány szerzői szerint az elpusztult állatok olyan vízforrásokból ihattak, amelyekben elszaporodtak a mérgező cianobaktériumok, vagyis kékmoszatok. A szakértők arra figyelmeztetnek, hogy a klímaváltozás miatt egyre gyakoribbá és intenzívebbé válnak a káros algavirágzások, így ehhez hasonló esetek a jövőben is előfordulhatnak.

Kapcsolódó
A szárazságra hivatkozva ölnek le több száz vadállatot Namíbiában
Az akcióval elvileg az emberekkel való konfliktusok kockázatát és az élelmiszerhiányt is mérsékelnék, illetve növelnék a többi vadállat túlélési esélyeit.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik