Továbbra sincs hó a Fudzsin – írja az IFLScience. A japán hegy hóviszonyairól több mint egy évszázada vezetik a feljegyzéseket, ennyire későn még nem fordult elő, hogy ne lett volna hó rajta.
A csúcson a hó nyáron elolvad, de jellemzően október elején, a hőmérséklet csökkenésével visszatér. A vulkán hótakarója átlagosan október 2-án kezd kialakulni, a tartós meleg miatt azonban még nem esett hó Japán legmagasabb hegyén.
A korábbi rekordot 1955-ben és 2016-ban, október 26-án rögzítették.
A 3776 méter magas Fudzsi egy aktív rétegvulkán, amely utoljára 1707-ben tört ki. Akkor a hegy délkeleti részén, egy újonnan kialakult nyíláson távozott a vulkáni anyag, a tényleges csúcson utoljára 2300 éve történt kitörés.
A szakértők abban bíznak, hogy a hó rövidesen visszatér. Japánban az idei nyár a tavalyihoz hasonlóan rekordmeleg volt, a Japán Meteorológiai Ügynökség adatai alapján 24 júniusa és augusztusa közötti átlaghőmérséklet 1,76 Celsius-fokkal haladta meg az 1991 és 2020 közötti értéket. Noha már rég beállt a csillagászati ősz az északi féltekén, sok régióban szokatlanul magasak a hőmérsékleti értékek.
Bár egy-egy konkrét időjárási szélsőséget nehéz a klímaváltozáshoz kötni, a trend azt mutatja, hogy a Fudzsi hóhelyzete illeszkedik a felmelegedéshez. A vizsgálatok alapján a hómennyiség a világ számos térségében csökken az éghajlati átalakulás miatt.