Az afrikai állatok többsége jobban fél az emberi beszédtől, mint a kutyák, oroszlánok, puskalövések hangjától egy új tanulmány szerint – írja az IFLScience. A kutatók kamerákat és hangszórókat helyeztek el a dél-afrikai Kruger Nemzeti Park több helyszínén is, majd 19 különböző állatfajnak játszottak le hangfelvételeket, hogy megfigyelhessék a reakciójukat.
A rögzített videókból az derült ki, hogy az állatok kétszer akkora eséllyel futnak el az emberi beszéd, mint az oroszlánmorgás hallatára, ráadásul 40 százalékkal gyorsabban is menekülnek.
A kutyák és a puskalövések az oroszlánoknál kevésbé bizonyultak elrettentőnek, de nem sokkal.
A felvételen zsiráfok és zebrák is láthatók, amint az emberi beszéd elől menekülnek, de egy hiénát és egy leopárdot is sikerült a hangokkal elkergetni, utóbbi még a zsákmányát is hátrahagyta.
A legtöbben úgy gondolják, hogy a tápláléklánc csúcsán hatalmas húsevő állatok állnak, de minket az emberek pozíciója érdekel ebben a rendszerben, mert az emberek rendkívül halálosak
– nyilatkozta a tanulmány szerzője, Dr. Liana Zanette.
Zanette szerint az eredmények egyértelműen megmutatják, milyen hatása van az embereknek a természetre. Olyan nagy veszélyt jelentünk, hogy az állatok halálra rémülnek már a hangunktól is, jobban, mint bármilyen ragadozóétól.