Egy friss tanulmány alapján meglepően magas a mérgező higany szintje a grönlandi olvadékvízben – írja az IFLScience. A szakértők három folyóból és két fjordból gyűjtöttek be mintákat jégtakarók közelében, a csapat célja az volt, hogy a vízben lévő tápanyagokat mérjék fel. Legnagyobb meglepetésükre azonban magas higanykoncentrációt mutattak ki. Ezt követően három gleccser vízgyűjtőjénél, a nyári olvadás idején folytatták a vizsgálatot Grönland délnyugati részén.
A kutatók szerint a térségből évente akár 42 tonna oldott higany is beáramolhat az oceánba.
Jon Hawkings, a Floridai Állami Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint felfedezésükből egy sor kérdés következik, például hogy miként hathat a higany a táplálékláncra. „Nem számítottunk arra, hogy a helyi gleccservízben ilyen mennyiségű higany található” – tette hozzá Rob Spencer, a Floridai Állami Egyetem szakembere.
Azt egyelőre nem tudni, hogy az anyag miként került a vízbe, de a kutatók szerint nem valószínű, hogy az emberi tevékenység hatására. A szakértők úgy látják, aggasztó, hogy a klimatikus értelemben sérülékeny területek növelhetik a higanyszintet.