A koronavírus-járvány ismét rávilágított a szólásszabadság tragikus helyzetére Kínában.
A napokban derült fény arra, hogy meghalt Li Wenliang, az az orvos, aki az elsők között figyelmeztette kollégáit a koronavírusra. Először megírták halálhírét, később az értesülést úgy módosították, hogy az orvos még él és kezelés alatt áll, az eredeti posztot pedig törölték. A vuhani kórház később megerősítette, hogy a férfi belehalt a fertőzésbe.
A közösségi oldalakon komoly felháborodás-hullám söpört végig, a kormánytól bocsánatkérést váró internetezők a szólásszabadságot követelő hashtaggel posztoltak – a cenzúra pedig ezek után könnyedén lecsapott minden egyes „veszélyes” bejegyzésre.
És máris itt az újabb eset, ami felkavarta a demokrácia, az emberi jogok iránt aggódókat. Chen Qiushi a járvány kitörése óta tudósított Vuhanból a vírus kirobbanásának epicentrumából; a blogger fotók és videók formájában dokumentálta, közösségi oldalakon terjesztette a híreket a fertőzés sújtotta országrészből.
A férfi február 6-án váratlanul etűnt.
Így miután csütörtök este óta nem tudták elérni Chent, kiposztolták a Twitterére anyja videóüzenetét: a nő könyörögve kéri az ismerősöket, hogy segítsenek megtalálni a fiát.
陈秋实妈妈呼吁网友寻找秋实下落!陈秋实昨天说要去方舱医院,从晚上七八点到凌晨两点都处于失联状态。#WuhanCoronavirus #Wuhan #WuhanChina pic.twitter.com/FtrGjr495H
— 陈秋实(陳秋實) (@chenqiushi404) February 6, 2020
Az internetezőket rendkívüli módon felzaklató eltűnésre az első magyarázat az volt, hogy Chen Qiushi karanténban van. A CNN által megkérdezett rendvédelmi szervek azonban nem tudtak hivatalos választ adni a férfi hollétéről.
Chen Qiushi tudósított a vérbe fojtott hongkongi tüntetésekről is, amelyek után az állami cenzúra törölte közösségi hozzáféréseit. Csak a Weibo oldalon 740 ezer követője volt.