Macedóniában kezd lecsillapodni a Gruevszki-láz, már ami a hírforrásokat illeti: sem a Nova Makedonija napilap, sem a Kanal 5 tévécsatorna, sem a Telma tévé honlapján nem szerepel már a tophírek között Nikola Gruevszki, a Magyarországra szökött és itt menekültstátuszt szerző exkormányfő.
Gruevszkiről ugyan van egy cikk a Nova Makedonija címlapján, miszerint újabb öt ügyben is meg akarják vonni a képviselői mentelmi jogát – de az, hogy a bukott miniszterelnöknek zavaros ügyei vannak, nem kelt már nagy visszhangot a balkáni országban. Ismeretes ugyanis, hogy Gruevszki jogerős és letöltendő börtönbüntetése elől szökött Budapestre, tehát már eleve volt olyan ügy, ahol elítélték. Ez a híres-hírhedt Mercedes-beszerzés volt.
Vezető hírekben szerepel ugyanakkor Gruevszki unokatestvére, Szaso Mijalkov, akiről a hétvégén már írtunk, s aki a macedón titkosszolgálat főnökeként sokat tudhat egész Kelet-Európa és talán még Ausztria zavaros pártfinanszírozási ügyeiről, illetve Csehország, Szerbia, Macedónia, sőt esetleg még Horvátország egyes politikai vezetőinek gazdasági kapcsolatairól is.
Az, hogy maga Gruevszki kicsit háttérbe szorult hétfőn, talán összefügg azzal is, hogy
De miért jött jól Zaevnek elődje elmenekülése? Egyrészt a Budapesten menedékjogot kapott Gruevszki nacionalista, az ország nevének megváltoztatását ellenző, így az EU-integrációt akadályozó pártjának, a VMRO-DPMNE-nek a népszerűsége zuhanni kezdett. Másrészt a kormányon lévő Zaev szociáldemokratái egyre népszerűbbek. A VMRO-DPMNE 21,5 százalékra zuhant, a Zaev-féle szocdemek pedig már 27 százalék közelében járnak, s így kormányzó pártként még növelték is a népszerűségüket.
Zaevék ráadásul sikeresen módosították az alkotmányt, az ország névváltoztatását lehetővé téve, így megnyílhat az út az ország előtt a Görögországgal való megegyezéshez (a görögök blokkolták eddig Macedónia európai és atlanti integrációját), és áttételesen így az EU-tagság is elérhető közelségbe kerülhet.
A kormány a gazdasági sikereit is erősítheti: írtunk már arról, hogy húsz százalék körülire szorították le a munkanélküliséget, ami EU-tagállamok számára elborzasztó mértékű, de Macedóniában a tizenkét évvel ezelőtti majdnem 36 százalékos mutatóhoz képest óriási javulást jelent. Az igazsághoz tegyük hozzá: az állástalanok számának csökkenése már Gruevszki idején megkezdődött.
Zaevékat tehát tökéletes helyzetbe hozta Gruevszki szökése – otthon. Ellentétben Spanyolországgal, ahol a szakadár katalán vezető, Carles Puigdemont külföldre távozása lehetetlen helyzetbe hozta a madridi kormányt, és hőst csinált a Katalóniában amúgy is népszerű politikusból, addig a macedón exkormányfő „Európába” lelépése egyáltalán nem tette népszerűvé Gruevszki pártját. Vagyis míg Carles Puigdemontból mártírt csinált a szökése (és azóta vissza is vonták az ellene kiadott európai elfogatóparancsot), addig Gruevszki maradt szökevény – az adott országok közvéleménye előtt.
Ez magyarázza meg, hogy bár a macedón belpolitikában a szkopjei kormány hangzatos kijelentéseket tett Gruevszki kiadatásáról, szökéséről és számos ügyben játszott felelősségéről, de kiderült közben, hogy a macedón hatóságok nem küldtek időben kiadatási kérelmet Budapestre. Így a magyar hatóságoknak maradt idejük menedékjogot adni Gruevszkinek.
A macedónok valószínűleg csak november 20-án – jóval Gruevszki Budapesten való feltűnése után – küldték el a kiadatási kérelmüket, és még ahhoz sem feltétlenül csatoltak akkor minden szükséges dokumentumot. Vagyis Zoran Zaev szociáldemokratái nem keverik össze a belpolitikai haszonszerzést a külpolitikai óvatossággal.
Macedóniában egyébként is a helyzet lecsillapítására törekszik Zaev: miután legfőbb politikai ellenfele elmenekült, számos törvényt szeretne minősített többséggel megszavaztatni a parlamenttel. Ugyanakkor ebben a folyamatban sokak szerint nem segít, hogy letartóztatták a már említett Szaso Mijalkovot, Gruevszki unokatestvérét. Ő ugyanis kulcsszerepet játszott egyes feltételezések szerint abban, hogy a macedón parlament – köztük Gruevszki hívei is – Zaevet támogatva megszavazta az alkotmánymódosítást, ami az ország nevének megváltoztatását teszi lehetővé. Most Zaev azt állítja, hogy az a nyolc képviselő, aki átállt az ő oldalára a korábbi szavazáskor, újra csatlakozni fog hozzá. Annak ellenére mondja ezt, hogy több korábbi vezető – köztük Mile Janakieszki exminiszter és a Gruevszki-kormány korábbi főtitkára, Kiril Bozsinovszki – Gruevszki szökése óta le van tartóztatva, s nemcsak Mijalkovot vették őrizetbe speciálisan kiképzett kommandósok az elmúlt napokban.
Ráadásul Mijalkovnak óriási szerepe lehetett a VMRO-képviselők pálfordulásában: feltételezések szerint erős nyomás nehezedett rájuk, amikor az ország névváltoztatásáról volt szó. Mijalkov pedig egykori titkosszolgálati főnökként sokakról tudhat sokat. A „pálfordulók”, illetve rokonaik ellen számos eljárás indult az utóbbi években, amelyek még nem zárultak le a nyomozóhatóságok, illetve a bíróságok előtt. Zaevék lehet, hogy úgy gondolták, jobb ha Mijalkovot most egy kicsit kiveszik a forgalomból – a túl sok tudás sem mindig előnyös a Balkánon.
Mijalkov letartóztatása jól jön Zaevnek abban a tekintetben is, hogy a Magyarországon pátyolgatott Gruevszki nem tudhatja, hogy unokatestvére mit árul el róla fogságában, mivel őket ketten tartják a 2015-ben kirobbant lehallgatási botrány két főszereplőjének. Ekkor körülbelül 20 ezer embert hallgattak le Macedóniában. Ráadásul az ügynek van egy „apróbb” magyar szála is: Mijalkov egy pesti bankon keresztül akár pénzt is kaphatott a lehallgató-berendezések beszerzésekor.
Vagyis egyelőre minden Zaev szája íze szerint alakul Szkopjében, de a Balkán története persze azt is mutatja, senkinek sem bízhatja el magát, aki arrafelé megszerzi a hatalmat.
Kiemelt képünkön Zoran Zaev. Fotó: Robert Atanovski / AFP