A példátlan világsikerű Harry Potter-regényfolyam szerzője családjával Edinburghban, Skócia fővárosában él. A honlapján szerdán közzétett állásfoglalásában élesen bírálta a skót függetlenséget pártoló erőket – köztük a skót kormányt -, mondván: ezek az erők a politika “nacionalista peremvidékét” képviselik, és hajlamosak az ördöggel azonosítani bárkit, aki “nem vakon és megkérdőjelezhetetlenül függetlenségpárti”.
Milyen kockázatok lehetnek?
Alex Salmond skót kormányfő, a Skóciát 2011 óta parlamenti többségben kormányzó Skót Nemzeti Párt (SNP) vezetője két és fél éve jelentette be, hogy Skócia 2014-ben népszavazást tart függetlenné válásáról. A referendumot a skót kormány szeptember 18-ra írta ki. A népszavazáson egyetlen, egyszerű választást lehetővé tévő kérdésre kell majd válaszolni, amely úgy szól, hogy Skócia független ország legyen-e.
J.K. Rowling szerdai állásfoglalásában közölte: minél tovább hallgatja a függetlenségpártiak érveit, annál aggasztóbbnak találja, hogy az elszakadásért kampányolók mennyire nem vesznek tudomást a nyilvánvaló kockázatokról. Nem hallgatják meg az ésszerű kérdésfelvetéseket sem, ehelyett “félelemkeltéssel” vádolják azokat, akik szóba hozzák az igazán nagy horderejű ügyeket, például azt, hogy Skócia erőteljesen rá lenne szorulva az olajbevételekre, ha függetlenné válna, vagy azt, hogy az ország milyen fizetőeszközt használna és visszakerülhetne-e önálló tagállamként az Európai Unióba.
Függetlenné válása esetén Skóciának egyedül kellene versenybe szállnia a világpiacon, egyedül kellene megvédenie magát a 21. század fenyegetéseitől – fogalmaz szenvedélyes hangú felhívásában az írónő.
Nem jelent érvágást az adomány
A Skócia elszakadása ellen küzdő, Better Together (Jobb együtt) nevű kampányszervezet szóvivője – utalva Harry Potter “szakmájára” – a BBC-nek szerdán kijelentette: nem kell varázslónak lenni annak megértéséhez, hogy nem éri meg vállalni az Egyesült Királyság felbomlásával járó kockázatokat még a függetlenség érdekében sem.
Az írónőnek nem jelent komoly anyagi megterhelést az adomány. A The Sunday Times című tekintélyes konzervatív vasárnapi brit lap – amely minden évben összeállítja listáját (Rich List) a brit pénzarisztokrácia felső ezrének becsült vagyonáról – a májusban kiadott idei összesítésben 570 millió fontot (csaknem 220 milliárd forintot) tulajdonított neki, 10 millió fonttal többet, mint tavaly. Rowling, az idei ezres lista 180. helyezettje – aki az 1990-es évek elején még heti 70 fontos tanácsi segélyből, munkanélküliként tengődött egy edinburghi szociális bérlakásban – messze a világ leggazdagabb regényírója.
Hozzá képest a brit uralkodó is szinte szegénynek tűnik. A 88 esztendős II. Erzsébet királynő az idei listán 330 millió fonttal szerepel; ez a 285. helyre volt elegendő.